logo yeni

calisanlar2 copy

RTÜK’TE KİM NE KADAR MAAŞ ALIYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

rtukRadyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) başkan ve üyeleri ile personelinin ücret mali ve sosyal hakları konusu, Meclis'e gönderilen yazı ile açıklığa kavuştu. 

Başbakan Yardımcısı Bülent ARINÇ imzasıyla gönderilen yazıya göre;

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu başkan ve üyelerinin aylık ücretleri, 6112 sayılı Radyo Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanunun 39 uncu maddesinin; “Üst Kurul üyelerine Başbakanlık Müsteşarı için belirlenen her türlü ödemeler dâhil malî haklar tutarında aylık ücret ödenir. Başbakanlık Müsteşarına ödenenlerden, vergi ve diğer yasal kesintilere tabi olmayanlar bu Kanuna göre de vergi ve diğer kesintilere tabi olmaz. 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca en yüksek Devlet memurunun yararlanmış olduğu sosyal hak ve yardımlardan, Üst Kurul üyeleri de aynı usul ve esaslar çerçevesinde aynen yararlanırlar.“ hükmü uyarınca tespit edilmektedir.

Üst Kurul’da orta ve üst düzey yönetici kadrolarında görev yapan personelin mali sosyal hakları ise 6112 sayılı Kanunun 43 üncü maddesi ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 11 inci (Ek: 11/10/2011-KHK-666/1 md.) maddesi kapsamında belirlenmekte olup, bu kapsamda ödenen maaşlar aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

Kadro Unvanları

Derecesi / Yılı

Net Sözleşme Ücreti

Başkan Yardımcısı

1

6.432.90

Birinci Hukuk Müşaviri

1

6,075.52

Daire Başkanı.

1

6,075.52

Daire Başkan Yardımcısı

1

5,718.13

Müdür

1

5,479.88

Üst Kurul Başkanı ve Üyelerine, katıldıkları Kurul toplantılarının karşılığı olarak aylık ücretleri dışında başka bir ad altında herhangi bir ödeme yapılmamaktadır.

Üst Kurul personeline, belirtilen ücretler dışında ikramiye veya başka bir ad altında herhangi bir ödeme yapılmamaktadır.

Üst Kurul’un mülkiyetinde bulunan iki adet daire lojman olarak Üst Kurul Başkanı ile Üst Kurul Başkan Vekiline tahsis edilmiş olup, diğer Üst Kurul Üyelerine talepleri halinde aylık brüt fiyatı 2.500 TL’yi aşmamak kaydıyla konut kiralanmaktadır.

Üst Kurulun, bir adet 2008 model Audi A8 marka makam aracı olup, bunun dışında makam aracı olarak kullanılmak üzere kiralanan aracı bulunmamaktadır.

Bu yazıya "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. ©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.