logo yeni

calisanlar2 copy

HANGİ KURUMLARDA ÇALIŞANLARIN MAAŞI DAHA YÜKSEK?

Aktif . Yayınlanma Ücret

para9Kamu kurumlarında çeşitli unvanlarda görev yapan kamu çalışanları, genellikle daha yüksek ücret ödendiğini düşündükleri kurumlarda görev almak istemektedirler. 

Aynı unvandaki personele, kurumlardan kaynaklı farklı ödemelerin de önüne geçilmesi ve eşit işe eşit ücret uygulamaları kapsamında getirilen düzenlemelerle, bazı kurumlardaki unvanlar için ücret eşitliği sağlanmış olmakla birlikte, bazı kurumların personelinin daha yüksek ücret alması uygulaması tümüyle sonlandırılmamıştır. “5 şef, 5 kurum ve 5 farklı maaş” başlıklı yazımız için tıklayınız. 

Personelinin aylık ücretleri yüksek belirlenenmiş kurumlar 

Ücret, mali ve sosyal hakları 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre belirlenmekle birlikte, kurumlar itibariyle tazminat ödemelerinin farklı olması nedeniyle, bazı kurumların memurları daha yüksek maaş alabilmektedirler. 

Örneğin;

-Yüksek Mahkemelerde, 

-Yüksek Seçim Kurulunda,

-Sayıştayda,

-İl ve İlçe Seçim Kurullarında,

-Adli, idari ve askeri yargı kuruluşlarında,

-Ceza infaz kurumlarında,

-İcra müdürlüklerinde

görevli Devlet memurları, tazminatlarının diğer kurumlardaki aynı unvanlı personele göre farklı belirlenmiş olmasından dolayı, daha yüksek ücret almaktadırlar. 

Aynı unvandaki personelin aylık net ücreti arasındaki fark 

Aylık ödemelere ilişkin diğer tüm unsurların eşit olduğunu varsayarak, sadece tazminat yönünden baktığımızda, yukarıda sayılan kurumlarda (sayılan kurum diye ifade edilecek) görevli personelin aylık ücretlerinin, diğer pek çok kurumdaki (diğer kurumlar diye ifade edilecek) aynı unvanlı personele göre yüksek olduğu görülmektedir. 

Örnek olarak seçilen unvanlar ve derecelere göre, tazminatlardan kaynaklanan aylık net ücret farkları şu şekilde: (Şef unvanlı personelin kurumlara göre ücret farkını görmek için tıklayınız...)

UNVAN

AYLIK

D.

KADRO

D.

TAZMİNAT MİKTARI

AYLIK ÜCRETTEKİ

NET FARK

SAYILAN KURUMLARDA

DİĞER KURUMLARDA

ŞUBE MÜDÜRÜ/MÜDÜR

1

1

1.218,23

939,78

278,45

ÇÖZÜMLEYİCİ

1

3

765,74

473,37

292,37

VHKİ

1

3

696,13

382,87

313,26

MEMUR

1

5

403,76

341,11

62,65

HİZMETLİ

1

7

389,84

313,26

76,58

Not: Ücretleri 657 sayılı Kanuna göre belirlenmeyen benzer unvanlı personel değerlendirmeye alınmamıştır.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.