logo yeni

calisanlar2 copy

KISA SÜRELİ MEMURLUK YAPANLARA TAZMİNAT ÖDENMESİ İÇİN KANUN TEKLİFİ VERİLDİ

Aktif . Yayınlanma Ücret

memurAsil memur olarak en az 2 yıl çalıştıktan sonra, istifa yoluyla memuriyetten ayrılanlara, ayrıldıkları tarihteki derece ve kademeleri dikkate alınarak, başvurdukları tarihte geçerli katsayılar üzerinden hesaplanacak tutarda tazminat verilmesinin sağlanması amacıyla 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda değişiklik yapılmasını öngören Kanun Teklifi Meclis Başkanlığına sunuldu.

Milletvekili Gürkut ACAR tarafından verilen “Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” ile 657 sayılı Kanunun 146 ncı maddesine bir fıkra eklenmesi isteniyor.

Kanun Teklifinin gerekçesinde, şu ifadeler de yer aldı:

“Türkiye’de son yapılan düzenlemelerle emeklilik yaşı 65’e kadar çıkarılmıştır. Buna göre 20 yaşında çalışma yaşamına giren bir kişinin emekli olabilmesi için yaklaşık 45 yıl çalışması gerekmektedir. Uzun bir dönemi kapsayan bu sürede iş değişiklikleri normal karşılanması gereken bir durumdur. Memur olarak çalışanların da hak kaybı olmaksızın iş değiştirme olanağı olmalıdır.”

“Vatandaşların, bir süre çalıştıktan sonra kendi istekleri ile iş değiştirdiklerinde, çalışmış oldukları dönemin karşılığını almaları sağlanmalıdır. Bu uygulama; memur, sözleşmeli ya da işçi olarak çalışan tüm vatandaşlar için geçerli olmalıdır.”

“Teklif ile asil memur olarak en az 2 yıl çalıştıktan sonra, istifa yoluyla memuriyetten ayrılanlara, ayrıldıkları tarihteki derece ve kademeleri dikkate alınarak, başvurdukları tarihteki geçerli katsayılar üzerinden hesaplanacak tutar kadar tazminat verilmesi ve emekli ikramiyesi hesabında da güncel katsayıların dikkate alınması amaçlanmıştır.”

Kanun Teklifi metni

DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 146 ncı maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“Asil memur olarak en az 2 yıl çalıştıktan sonra istifa yoluyla memuriyetten ayrılanlara, ayrıldıkları tarihteki maaş derece ve kademeleri dikkate alınarak, her yıl için başvuru yapılan tarihteki geçerli katsayılar üzerinden hesaplanacak tutar kadar tazminat verilir. Emekli ikramiyesi hesaplamalarında, başvuru yapıldığı tarihteki geçerli katsayılar dikkate alınır.”

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 - Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.