logo yeni

calisanlar2 copy

MAKAM TAZMİNATI HER UNVANA NEDEN YOK?

Aktif . Yayınlanma Ücret

Personel kanunlarında yer alan makam tazminatı düzenlemelerinde, tüm unvanlar için tazminatın belirlenmemesi, tam olarak hangi gerekçeye dayandığı bilinmeden bazı unvanların liste dışı bırakılması, makam tazminatı alanlar ile almayanlar arasında ücret uçurumu yaratmaktadır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ekinde yer alan IV sayılı Makam Tazminatı Cetveli ile  bazı kadro unvanları için Makam Tazminatı göstergeleri belirlenmiş, bu kadro unvanlarının sayısı zaman içerisinde  de artmıştır.

Yapılan düzenlemeler sonucunda, tazminat ödenen makam seviyesi daire başkanı ve il müdürü düzeyine gelmiştir. Ayrıca kariyer mesleklerin bazılarına da 1. derece kadroya atanmaları şartıyla makam tazminatı öngörülmüştür.

Öte yandan, 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu makam tazminatını Albay seviyesinde; 2914 Sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu da Doçent seviyesinde tutmuştur.

Makam tazminatı öngörülen unvanlara zaman içerisinde yeni unvanların eklenmesi sırasında, her defasında daha alt kadrolarda bulunan kamu görevlilerine de bütçe imkanları doğrultusunda iyileştirme yapılacağı vaat edilmişti. Görevi, yetkisi ve sorumluluğu değişmediği halde, makam tazminatı cetvellerine yeni unvanlar eklenebiliyorsa, makam tazminatının en alt düzeydeki unvanlar için de belirlenmesi mümkündür.

Ancak, tüm düzenlemelere rağmen, “şube müdürü”, “asistan”, “yarbay” ve benzeri unvanlara makam tazminatı öngörülmeyerek, bu unvanlarda ve daha alt unvanlarda bulunanlar yıllardır mağdur edilmektedirler.

Temsil tazminatı ve görev tazminatından sadece makam tazminatı almakta olanlar yararlanabildiğinden, makam tazminatı düzenlemesi dışında tutulan personel görev tazminatı da alamamaktadır. Bu nedenle, makam tazminatı alanlarla almayanlar arasında ücret uçurumu oluşmaktadır. Personel hakkında, unvanlar itibariyle farklı gösterge rakamları belirlenmesi makul olsa da, bu tazminattan sadece bazı unvanların yaralandırılmasının haklı bir yönü olmadığını düşünmekteyiz.

İlgililerin, personel arasında makam tazminatından dolayı yaratılan eşit olmayan uygulamalara, diğer unvanlar için de makam tazminatı belirlemek suretiyle en kısa sürede son vermelerini beklemekteyiz.

logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.