logo yeni

calisanlar2 copy

AYNI UNVANDALAR AMA MAAŞLARI AYNI DEĞİL

Aktif . Yayınlanma Ücret

Şef unvanlı kadrolarda bulunanlar, yaptıkları görevler benzer olmasına rağmen, farklı kurumlarda çalışmakta olmaları nedeniyle farklı ücretler alabiliyorlar.

666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile, aynı veya benzer kadro ve görevlerde bulunan personel arasındaki ücret dengesini sağlamak amacıyla, kadro ve görev unvanlarına göre memurlara ek ödeme yapılması öngörülmüş ve bazı unvanlarda farklı oranlarda belirlemelere gidilerek ücret eşitliği sağlamaya çalışılmıştı. 

Bu düzenleme sırasında, “Şef” unvanlı kadrolarda bulunanlar arasında çalıştıkları kurumlardan dolayı mevcut olan ücret farklılıklarının giderilmesine yönelik düzenleme yapılmadan sadece dereceler arasında farklı oranlar belirlenmiştir. 

Aynı hizmet sınıfında, aynı eğitim düzeyinde, aynı kadro derecesinde ve aynı hizmet süresinde bulunan “Şef” unvanlı personel arasında mevcut olan ücret farkı, tazminat oranlarının kurumlara göre farklı belirlenmiş olmasından kaynaklanmaktadır.

Ancak, ücret farkı personelin nitelik farkından ya da kurumların iş yükü ağırlığı farkından kaynaklanmadığından, bu durum ücreti düşük olan personelin motivasyonunu ve iş verimini olumsuz etkilemektedir.

Örneğin, Genel İdare Hizmetleri Sınıfına dahil kadrolarda bulunup, 3 ve 4 üncü derecelerden aylık alan “Şef”lerden;

-Yüksek Mahkemelerde, Yüksek Seçim Kurulu’nda, Sayıştay’da, İl ve İlçe Seçim Kurullarında, adli,  idari ve askeri yargı kuruluşlarında, ceza infaz kurumları ve icra müdürlüklerinde görev yapanlar

-Diğer kurumlarda görev yapanlar

arasında, sadece tazminat nedeniyle mevcut olan yaklaşık ücret farkı, aylık net 350-.TL’dir.

logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.