logo yeni

calisanlar2 copy

POLİSLERİN EK GÖSTERGESİ ARTAR MI?

Aktif . Yayınlanma Ücret

Polis memurlarının özlük ve emeklilik haklarına ilişkin bir soruyu cevaplayan İçişleri Bakanı,  polislerin ek göstergelerinin artırılması konusunda çalışmalarının olduğunu ve bunun bütçe imkânları çerçevesinde yürütüleceğini ifade etti.

Meclis Genel Kurulunda, Yabancılar Ve Uluslararası Koruma Kanun Tasarısı’nın görüşüldüğü oturumun soru cevap bölümünde, İstanbul Milletvekili Ferit Mevlüt ASLANOĞLU, 8'inci derecede bir polis memurunun maaş bordrosundaki net ücretin 2.729 lira olduğunu ancak aylığının 987 lira olduğunu belirtip “bu insanları emekliliklerinde perişan ediyoruz…emekliliklerinin onurlu, şerefli bir şekilde olması gerekiyor” diyerek İçişleri Bakanı Muammer GÜLER’den konuya ilişkin cevap istedi.

Milletvekili ASLANOĞLU’na cevap veren İçişleri Bakanı Muammer GÜLER, emniyet çalışanlarının ve emeklilerinin maaşlarının ve emekliliğe yansıyan ödemelerinin iyileştirilmesi konusunda değişik çalışmalar içinde olduklarını belirterek şu ifadeleri de kullandı::

“Son beş yılda özlük haklarında yapılan iyileştirmelere baktığımızda,

Daha önceleri uygulanmayan, yıllık izinlerin kullanılması esnasında 600 kilometreye kadar mesafelerde bir gün, daha fazlasında da iki gün olmak üzere, yol izni kullandırılmasına başlanıldı.

Polislerin askerlik hizmetlerinin on sene ertelenmesi ve bu sürenin sonunda askerlik hizmetini yerine getirmemeleri hususu yüce Meclisin kararıyla tanındı.

"Kıdemli polis", "başpolis" uygulaması getirildi.

Emeklilik yaş haddi 55'e çıkarıldı.

Personelin, nüfusa kayıtlı olduğu ilin haricinde, doğum yerine, eşinin nüfusa kayıtlı olduğu yere ve eşinin doğum yerine ve nüfusu 1 milyonu geçen illere atanabilme hakkı getirildi.

Özür oranlarına göre; 2'nci bölge veya diğer hizmetlerde muafiyetler tanındı.

Polis memurlarının çalışma saatlerinin iyileştirilmesi kapsamında önce Bursa'da başlayan pilot çalışmanın olumlu sonuçları alınınca, 36 ilde yaygınlaştırılacak bir standarda getirildi yani 8-24 gibi gayet uygun bir çalışma tarzı getirildi.

Kurum içi bireysel performans değerlendirme sistemi kuruldu.

Atama, işe alma, ödüllendirme ve taltifler, çalışma saatleri, disiplin sistemi, performans değerlendirme gibi konulara ilişkin personelimizin görüş ve önerilerinin ilgili makamlara gönderilebilmesine de imkân sağlandı.

Özellikle emekliliklerinde yararlanacakları ödemelerin verilmesi hususunda çalışmamız var. 1'inci dereceye atanmaları, 1'inci dereceye yükselebilmeleri şartı getirildi ancak bunun ek göstergesinin verilmesiyle ilgili çalışmamız var. Bunu da bütçe imkânları çerçevesinde yürütmeye çalışacağız.”

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.