logo yeni

calisanlar2 copy

SAĞLIKTA FAZLA ÖDEMELER MECLİS'E TAŞINDI

Aktif . Yayınlanma Ücret

Sayıştay denetçileri tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucunda 2011 yılı içinde bazı hastanelerde çalışan personele yanlış hesaplama yapılması nedeniyle fazla ödeme yapılmış olması soru önergesiyle Meclis’e taşındı.

İstanbul milletvekili Dr.Celal DİNÇER tarafından Sağlık Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU’nun yanıtlaması istemiyle hazırlanan önergede, şu ifadeler yer aldı:

“9 Mart 2013 Tarihli ve 28582 Sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanan 6428 sayılı “Sağlık Bakanlığınca Kamu Özel İş Birliği Modeli ile Tesis Yaptırılması, Yenilenmesi ve Hizmet Alınması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” un 17. maddesiyle 209 sayılı “Sağlık Bakanlığına Bağlı Sağlık Kurumları İle Esenlendirme (Rehabilitasyon) Tesislerine Verilecek Döner Sermaye Hakkında Kanun’a geçici 17. madde eklenmiştir. Söz konusu geçici madde ile “Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce 5 inci madde kapsamında ilaç ve tıbbi sarf malzemesi ile kira gelirleri dâhil edilmek suretiyle personele yapılan ek ödemeler için borç çıkarılmaz, çıkarılmış olan borç tutarlarının tahsilinden vazgeçilerek borç takibi işlemine son verilir.” Hükmü getirilmiş. Dolayısıyla hatalı ek ödeme alan personelin fazla aldığı kısmının iadesinin önüne geçilmiştir.

Bazı hastanelerde 2011 yılı içinde Sayıştay Denetçilerince yapılan denetimler esnasında personele, ilaç ve tıbbi sarf malzemesi ve kira gelirleri dahil edilerek hesaplama yapılması nedeniyle fazladan döner sermaye ödemesi yapıldığı tespit edilmiş ve söz konusu yersiz ödemelerin geri alınması gerektiği yönünde rapor tanzim edilmiştir. Yasaya eklenen bu madde ile haksız uygulamalarla diğer sağlık çalışanlarına göre fazla ek ödeme alan personel ödüllendirilmiş, hesaplamalarını düzgün yapan personel de bir bakıma cezalandırılmıştır.

Buna dayanarak:

1)Kurumunuzda kaç hastanede ne kadar personeliniz hatalı ek ödeme almıştır? Bu hatalı ödemenin toplam miktarı ne kadardır?

2)Yasa ve Yönetmelikle belirlenen hesaplamaları uygulamayarak diğer personelinizden yüksek miktarda ek ödeme alan personelinizin affını sağlayan bu madde bir anlamda dürüst personelinize haksızlık olmuyor mu?

3) Hatalı işlem yaparak fazladan ek ödeme alıp kurumu zarara uğratan personelinizle ilgili idari bir işlem yaptınız mı? Yaptıysanız sonuçları nedir? Yapmadıysanız bu tür haksız işlemlerin bir cezai yaptırımı olmaması nedeniyle aynı veya benzer durumların önlenmesi anlamında nasıl bir caydırıcı düzenleme düşünüyorsunuz?”

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.