logo yeni

calisanlar2 copy

AİLE YARDIMI ÖDENEĞİ ARTACAK MI?

Aktif . Yayınlanma Ücret

Geçtiğimiz hafta sonu çeşitli gazetelerde ve internet sitelerinde yer alan haberlerde, memurlara çocuklar için yapılan aile yardımı ödeneğinin artırılacağı ve bu konudaki çalışmanın yakında Bakanlar Kuruluna sunulacağı belirtildi.

Haberlerde, çocuk teşviki kapsamında hazırlanan çalışmaya göre, “memurlara ödenecek çocuk yardımı parası en az 100 liraya çıkacak” ve “3 çocuğu olan bir memurun aldığı aile yardımı ödeneği en az 300 lira olacak.” ifadeleri de yer aldı.

Bakanlar Kurulunun yetkisi

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 202 nci maddesinde yer alan “Aile yardımı ödeneği” düzenlemesinde; “… memurların ... çocuklarından her biri için de 250 gösterge rakamının (72 nci ay dahil olmak üzere 0-6 yaş grubunda yer alan çocuklar için bir kat artırımlı) aylık katsayısı ile çarpılması sonucu elde edilecek miktar üzerinden ödenir…Bu fıkrada yer alan gösterge rakamlarını 3 katına kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetkilidir.” denilmiştir.

Bu düzenlemeye göre, Bakanlar Kurulunun, çocuk için ödenecek aile yardımı göstergesini her çocuk için en fazla 750 rakamına, 0-6 yaş grubu çocuklar için de 1500 rakamına çıkarma yetkisi bulunuyor. Bakanlar Kurulunun, en yüksek gösterge rakamlarını belirlenmesi halinde, 2013 yılı ilk altı ayı için geçerli olan katsayıya göre, çocuk başına aile yardımı;

-72 aydan büyük çocuklar için en çok 55,38 TL,

-72 aydan küçük çocuklar için ise 110,76 TL

olacaktır.

Ne kadar artış yapılması beklenebilir?

Öte yandan, Bakanlar Kurulu daha önce 1500 olan eş için aile yardımı ödeneği gösterge rakamını, 01.07.2011 tarihinden geçerli olarak 2.134’e yükseltmişti. Benzer bir artışın çocuk için ödenen aile yardımı için de yapılması mümkün olmakla birlikte, bir atış yapılması düşünülmesi halinde bu artışın 3 kat şeklinde olabileceğini beklememekteyiz.

Bakanlar Kurulunun çocuk için aile yardımı ödeneği konusunda kendisine tanınan yetkiyi en üst sınırda kullanmayacağı konusundaki düşüncemizde, fazla çalışma ücreti konusunda kendisine tanınan yetkiyi geçtiğimiz hafta sadece 3 kurumun bazı personeli için kullanması da etkili olmaktadır.

logokucuk

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.