logo yeni

calisanlar2 copy

EKONOMİSTLER İÇİN DİLEKÇE

Aktif . Yayınlanma Ücret

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Maliye Bakanlığı’na gönderdiği dilekçe ile ekonomist unvanlı memurların teknik hizmetler sınıfında olmasına rağmen, mali haklar yönünden genel idari hizmetler sınıfında sayılmasına itiraz etti.

Dilekçede, kamu kurum ve kuruluşlarında ekonomist olarak çalışan memurların teknik hizmetler sınıfının yararlandığı haklardan faydalanmadığına dikkat çeken Koncuk, bu haksızlığın giderilmesini istedi. Koncuk, mağduriyetin giderilmesi için yan ödeme kararnamesinde değişiklik yapılmasının yeterli olacağını belirtti.

Maliye Bakanlığı’na gönderilen dilekçe örneği:


Sayı   : TKSGM.2013.10/                                                                                           12.03.2013

Konu : Kamuda Çalışan Ekonomist Unvanlı Memurlar Hakkında

T.C.

MALİYE BAKANLIĞI’NA

Ekonomist unvanlı memurların, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda teknik hizmetler sınıfında yer almasına, Yüksek Öğretim Kurumu’na ve Devlet Personel Başkanlığı’nın bu unvandaki kamu görevlilerinin teknik hizmetler sınıfında değerlendirilebileceği yönündeki görüşüne rağmen kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan ekonomistler mali haklar yönünden teknik hizmetler sınıfının yararlandığı haklardan yararlandırılmamaktadır.

Öyle ki teknik hizmetler sınıfında yer alıp 4 yıllık lisans mezunu olan unvanların işe başlama derecesi 8 olup ekonomist unvanının işe başlama derecesi 9’dur. Dolayısıyla yeni başlayan ekonomist unvanında çalışan memurlar ek gösterge hakkından faydalanamamaktadır. Ekonomist unvanlı kamu görevlileri teknik hizmetler sınıfında yer alıp 4 yıllık lisans mezunu olan ve 9. dereceden işe başlayan tek unvandır.

Ekonomistler hariç Yan Ödeme Kararnamesinde yer alan bütün unvanların a, b, c ve d bentlerinde sayılarak yüksek oranlı özel hizmet tazminatı belirlenmesine rağmen ekonomistler g bendinde yer almakta ve özel hizmet tazminatı oranları %50 olarak belirlenmektedir. Başka bir deyimle ilgili kararnamenin g bendinde ekonomist hariç hiçbir unvan teknik hizmetler sınıfına dahil değildir.

Ekonomistler Yan ödeme Kararnamesi ekli II sayılı cetvelin (E) ve (F) bölümlerinde bölgeler itibariyle belirlenen bölge tazminatından yararlanamamaktadır.

Bu nedenlerden dolayı teknik hizmetler sınıfında yer almasına rağmen ekonomistler maddi olarak teknik hizmetler sınıfının haklarından faydalanamamakta ve mağdur edilmektedir. Aynı hizmet sınıfında sayıldığı halde bir kamu kurum ve kuruluşunda göreve yeni başlayan bir matematikçi veya istatistikçi yaklaşık 2.350 TL maaş almaktayken ekonomist, 1.680 TL maaş almaktadır.

Mağduriyetin giderilmesi için Yan Ödeme Kararnamesinde g bendinde yer alan ekonomist unvanlı kamu çalışanlarının matematikçi, istatistikçi gibi unvanların bulunduğu c bendine alınması ile ilgili mevzuat değişikliği için gereğini arz ederiz.

İsmail KONCUK

Genel Başkan


 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.