logo yeni

calisanlar2 copy

MEB’DE 36.000 TL ÜCRET İLE ÇALIŞAN MI VAR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nde(YEGİTEK) uzman olarak çalıştırılan bazı kişilere aylık brüt 36 bin lira ücret ödendiği, aynı işleri maaş karşılığı yapan 136 personelin ise gerekçe gösterilmeden başka birimlere gönderildiği iddiaları soru önergesine konu edildi.

İddiaları Meclis gündemine taşıyan CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha ALDAN, verdiği soru önergesinde; “Bazı internet haber siteleri TÜRKSAT’tan sözleşme ile Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nde (YEGİTEK) çalıştırılmaya başlanan danışmanların, Genel Müdür ve Grup Başkanlarından daha fazla maaş aldıklarını yazdı.

Bunun üzerine Milli Eğitim Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, habere tekzip metni gönderdi ancak, tekzip metni haberi yalanlamaya çalışırken, aslında haberin doğruluğunu onayladı.

Şöyle ki tekzip metninde yer alan açıklamaya göre, ‘MEB ve TÜRKSAT AŞ arasında 2011 yılında bilişim ve iletişim teknolojileri danışmanlık hizmet alımı sözleşmesi yapıldığı, MEB’in sözleşme ile TÜRKSAT AŞ’den temin ettiği uzman personel için brüt 6.000TL’den 36.000 TL’ye kadar maaş ödediği’ belirtildi.” açıklamalarını yaptıktan sonra, Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI tarafından yazılı olarak cevaplandırılmak üzere şu soruları yöneltti.

1- 6 bin ile 36 bin TL brüt ücretle çalıştırıldığı iddia edilen personel sayısı kaçtır?

2- Brüt 36 bin TL ücret alan uzman sayısı kaçtır?

3- Dışarıdan ücret karşılığı alınan uzmanların uzmanlık alanları ve eğitimleri nedir? 2011 yılından beri bu uzmanlar ne gibi çalışmalar yaptılar?

4- YEĞİTEK ya da eski adıyla EĞİTEK çalışanlarının yıllardır aynı görevi maaş karşılığı yaptığı doğru mudur? Maaş karşılığı aynı işleri yapan YEĞİTEK çalışanlarından 136 kişinin gerekçe gösterilmeden kurumdan gönderildiği, yerine de yüksek ücretlerle TÜRKSAT AŞ’den danışmanların alındığı iddiası doğru mudur?

5- Daha önce YEĞİTEK çalışanlarının maaş karşılığı yaptığı Eğitim Bilişim Ağı (EBA) portali, e-kitap, z-kitap, haber, dergi, video, görsel, ses, soru-cevap, iletişim, kırkambar, dünya, kulüp, dosyalarım vb. modüllerinin geliştirilmesi, sınıfım, mobil sso, market gibi uygulamaların geliştirilmesi, mebbis entegrasyonları, mesajlaşma, portal, paylaşım entegrasyonları çalışmalarının, özel şirketlere ücret karşılığı yaptırıldığı, iddiaları doğru mudur? Söz konusu projelerin verildiği şirketler nasıl seçilmektedir?

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.