logo yeni

calisanlar2 copy

EMEKLİ DOKTORLARA İKİ KAT MAAŞ İSTENİYOR

Aktif . Yayınlanma Ücret

Emekliliğe yansıyan ücretlerinde iyileştirme yapılmamış olması nedeniyle; emeklilik, hastalık, malullük hallerinde hekimlerin ellerine geçen maaşların, yoksulluk sınırının altına düştüğünü ve açlık sınırına dayandığını ileri süre Türk Tabipleri Birliği, gelinen noktada tüm sağlık çalışanlarının sorunları konusunda sistemli bir iyileştirme çalışması yapılmasını zorunluluk olarak görüyor.

Türk Tabipleri Birliği’nden yapılan açıklamada; "Geldiğimiz noktada Türk Tabipleri Birliği’nin kapsamlı önerilerinde yer alan sistemli bir iyileştirme çalışmasının yapılması kaçınılmaz bir zorunluluktur. Bununla birlikte emekli hekimlerimizin almakta oldukları emekli aylıklarının açlık sınırına dayanmış olması, hekimlerin zorlu çalışma koşullarına ve uzun eğitim sürelerine rağmen bu koşullar yönünden emsali bile olmayan personelden daha az ücret alır hale gelmesi, katlanılmaz bir adaletsizlik, haksızlık duygusunun birikmesine ve ciddi bir mağduriyete neden olmaktadır. Sistemli iyileştirme çalışmalarının başlatılması talebimizin yanı sıra acil iyileştirme ihtiyacına yönelik olarak bütün alanlarda çalışan hekimleri kapsayacak bir biçimde emekli hekimlerin maaşlarında mevcut ücret sistemi içindeki değişiklik önerilerimiz aşağıdadır.” denildi ve öneriler şu şekilde ifade edildi.

-657 sayılı Devlet Memurları Kanununda değişiklik isteniyor.

Kazanılmış hak aylıkları birinci derecede olan Eğitim görevlisi, Başasistan, Uzman tabip ve tabip  için 7000 Makam Tazminatı göstergesi belirlenmesi isteniyor. Bu talebin gerçekleşmesi halinde, belirtilen unvanlara 17000 gösterge rakamı ile Temsil Tazminatı da ödenmiş olacak.

-5510 Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda değişiklik yapılması isteniyor.

Önerilen düzenleme ile, emeklilik ve yaşlılık aylığı almakta olanlardan daha öncede eğitim görevlisi, başasistan, uzman tabip veya tabip olarak görev yapmış olanlar hakkında da söz konusu Makam ve Temsil tazminatının uygulanması ve belirlenen tutarların emekli ve yaşlılık aylığına ilave edilmesi isteniyor.

-1, 2 ya da 3. basamak sağlık kuruluşu, kurum hekimi ayrımı olmaksızın bütün emekli hekimlerin aylıklarının aşağıdaki şekilde olması isteniyor.

Alınmakta olan: 

1/4 Emekli Hekim/Uzman Hekim Emekli Maaşı:  3.507,41 TL

Önerilen:

Profesör                                                     12.580,61 TL

1. Derece Uzman Tabip                                  8.718,59 TL

1. Derece Tabip                                            8.570,65 TL

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.