logo yeni

calisanlar2 copy

MAAŞIN EMEKLİLİĞE ETKİ EDEN VE ETMEYEN UNSURLARI

Aktif . Yayınlanma Ücret

Devlet memurlarına yapılan aylık ücret ödemelerinin belirlenmesinde kullanılan unsurlardan bazıları emekli aylığı ve ikramiyesinin belirlenmesinde göz önünde bulundurulurken, bazı unsurların ise emekli aylığı ve ikramiyesine etkisi bulunmamaktadır. 

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre aylıklarını almakta olan memurlara yapılan ödemeler; bulundukları hizmet sınıfına, kadro unvanına, kıdemlerine, kadro derecelerine, yabancı dil bilgilerine, fazla çalışma yapıp yapmamalarına, başka bir görevi (vekalet-ikinci görev-ders görevi) yürütüp yürütmemelerine göre farklılık gösterebilmektedir. 

Devlet memurlarının aylıklarının belirlenmesinde ya da kendilerine yapılan ödemelerde  göz önünde bulundurulan unsurlardan sadece bazıları memurların emekliliğe ilişkin özlük haklarında değerlendirilmektedir. Bu nedenle de, çalışırken alınan aylık ücret miktarı ile emekli olunması halinde alınacak aylık miktarı arasında büyük farklar oluşabilmektedir.

Öte yandan, memurlara yapılan ödemelere ilişkin unsurların tüm memurlar için aynı olmaması; makam, temsil ve görev tazminatlarının az sayıda memur için söz konusu olması ve ek göstergelerin bazı memurlara verilmemesi (01.10.2008 sonrası işe girenler için ayrıca özel hizmet ve diğer tazminat  oranlarındaki farklılıklar) emekli aylıklarında da farklılığa sebep olmaktadır.    

657 sayılı Kanuna göre aylık alan memurlara yapılan aylık ve diğer ödemelerinin belirlenmesinde göz önünde bulundurulan bazı unsurlar:

-Aylık Derece/Kademe Göstergesi

-Emekli Keseneğine Esas Derece/Kademe Göstergesi

-Ek Gösterge

-Kıdem Yılı

-Fiili Hizmet Yılı

-Taban Aylık

-Yan Ödemeler (Zamlar)

-Aile Yardımı (Eş ve Çocuk)

-Özel Hizmet Tazminatı ve Diğer Tazminatlar(Yan ödeme kararnamesindeki)

-Makam Tazminatı

-Temsil/Görev Tazminatı

-Ek Ödeme

-Fazla Çalışma Ücreti

-Yabancı Dil Tazminatı

-Vekalet/İkinci Görev/Ders Görevi 

Emekli Aylığı miktarına etki eden unsurlar

-Emekli Keseneğine Esas Derece/Kademe Göstergesi

-Ek Gösterge

-Kıdem Yılı

-Fiili Hizmet Yılı

-Taban Aylık

-Makam Tazminatı

-Temsil/Görev Tazminatı

-(01.10.2008 tarihinden sonra işe girmiş olanlar için) Özel Hizmet Tazminatı ve Diğer Tazminatlar(Yan ödeme kararnamesindeki)

Emekli İkramiyesi miktarına etki eden unsurlar

-Emekli Keseneğine Esas Derece/Kademe Göstergesi

-Ek Gösterge

-Taban Aylık

-Kıdem Yılı

-Fiili Hizmet Yılı

logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.