logo yeni

calisanlar2 copy

FAZLA ÇALIŞMA ÜCRETİNDE YENİ OYALAMA TAKTİĞİ Mİ?

Aktif . Yayınlanma Ücret

666 sayılı KHK ile çeşitli sınırlamalara tabi tutulan fazla çalışma ücretinin, 2013 yılı için bu sınırlamalara uygun haliyle bile belirlenememiş olmasına rağmen, konuya ilişkin yeni iddialar ortaya atılıyor.

Dün çeşitli internet sitelerinde, fazla çalışma ücreti ödemesi konusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK tarafından yapıldığı iddia edilen açıklamalara yer verildi.  

Haberlerde, 666 sayılı Kanun Hükmünde kararname ile kamu çalışanlarının ellerinden alınan fazla mesai ücretleri, ek ödemeleri ve ikramiyelerinin geri verilmesi için bazı sendikalar tarafından konunun Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanına aktarıldığı, Bakan Faruk ÇELİK’in ise,  “başta Adalet Bakanlığı, SGK, İş-Kur, Maliye Bakanlığı gibi kurumlarda ve KİT'lerde fazla mesai ücretlerinin ödenmesi, fazla mesai ücretinin ödenmesine ilişkin Bakanlar Kurulu'nca belirlenen 6 aylık süre sınırlamasının kaldırılmasıyla ilgili Maliye Bakanlığı bürokratlarıyla Devlet Personel Başkanlığı'nın ortak bir çalışma yapması talimatını verdiği” belirtildi.

Ancak;

-2013 yılının 3. Ayına girdiğimiz halde, 666 sayılı KHK’ya uygun olarak fazla çalışma ücreti ödenmesine ilişkin herhangi bir düzenleme yapılamamışken, 

-Maliye Bakanı tarafından yapılan açıklamalarda, fazla çalışma ücretinin “bir yük olarak” görüldüğü dile getirilirken,

-Farklı bir uygulamanın olabilmesi için, Hükümetin kendi çıkardığı KHK’da değişiklik yapılması gerekirken,

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından “çalışma yapılması talimatı verildi” şeklinde haberlerle, çalışanların boş yere umutlandırılarak oyalandıklarını düşünmekteyiz.

logokucuk

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.