logo yeni

calisanlar2 copy

KAMU İŞÇİLERİ ZAM BEKLİYOR

Aktif . Yayınlanma Ücret

Türk-lş'e bağlı 19 sendikanın katılımıyla kamu kesimi toplu sözleşmelerinin koordinasyonunu sağlamak amacıyla Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu oluşturmuştu. Kurul, TTK, Türkiye Şeker Fabrikaları, Makine Kimya Endüstrisi Kurumu, DSİ, Milli Eğitim Müdürlükleri, bakanlıklar ve üniversiteler gibi kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 197 bin işçinin ücret zamlarını belirlemek için kamu işveren sendikaları ile masaya oturacak.

Türk-İş, toplu iş sözleşmeleri müzakerelerinde yol haritasını belirlemek üzere Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu oluşturdu.

Kurulda, kamu kesiminde yetkili sendikalardan Tarım-İş, Türkiye Maden İş, Genel Maden-İş, Petrol-İş, Şeker-İş, Selüloz-İş, Basın-İş, Türk-Metal, Dok Gemi-İş, Yol-İş, Tes-İş, Tez Koop-İş, Koop-İş, Demiryol-İş, Haber-İş, Sağlık-İş, Toleyiş ve Harb-İş bulunurken, Çay Kur yetkili sendikası Tek Gıda-İş ise kurulda bulunmayacağını bildirdi.

Kamu toplu iş sözleşmeleri, 101 işyerinde veya işletmede çalışan 197 bin 373 işçiyi kapsıyacak. Kamuda örgütlü sendikalar, pek çok işyerinde, kamu işveren sendikaları TÜHİS ve Kamu-İş ile toplu sözleşme görüşmelerine başladı. Türk-İş bünyesinde oluşturulan Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu üyeleri, sözleşme görüşmelerinde geldikleri noktayı değerlendirecek ve ortak bir yol haritası belirleyecek. Kurul, daha sonra kamu işveren sendikaları ile yapacağı görüşmelerde kamu işçilerinin ücretlerini masaya yatıracak, düşük ücretlerin iyileştirilmesini, ücretlerin enflasyona yenik düşürülmemesini, refahtan pay alınmasını ve vergi kayıplarının giderilmesini talep edecek. Görüşmelerin ardından Türk-İş ile hükümet arasında imzalanacak çerçeve protokol ile 197 bin işçinin ücret ve sosyal haklarına yapılacak zam miktarının belirlenmesi, iş yerlerine özgü taleplerin ise sendikaların yürütecekleri müzakerelerde değerlendirilmesi öngörülüyor. Yenilenecek toplu iş sözleşmelerinin tamamına yakını 1 Ocak ve 1 Mart 2013'ten itibaren geçerli olacak.

Kamu kesiminde toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin yürütüleceği bazı işyerleri ile bu işyerlerinde çalışan işçi sayıları söyle:

*79 İl Özel İdaresi İşyeri: 21 bin 931

*Milli Savunma Bakanlığı 18 bin 226

*Milli Eğitim müdürlükleri: 15 bin 600

*TCDD ve bağlı ortaklıkları: 12 bin 500

*Türkiye Şeker Fabrikaları: 12 bin 260

*Devlet Su İşleri: 11 bin 591

*Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı: 11 bin 219

*Türkiye Taş Kömürü (TTK): 10 bin 43

*Karayolları Genel Müdürlüğü: 9 bin 683

*EÜAŞ: 6 bin 111

*TKİ Genel Müdürlüğü: 4 bin 887

*TPAO: 3 bin 921

*TEİAŞ: 3 bin 455

*MKEK: 3 bin 370

*Sağlık Bakanlığı: 3 bin  

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.