logo yeni

calisanlar2 copy

MALİYE BAKANI’NIN FAZLA ÇALIŞMA ÜCRETİNE BAKIŞI

Aktif . Yayınlanma Ücret

Kamu kurumlarında fazla çalışma yaptırılacak personele ödenecek fazla çalışma ücreti konusunda değerlendirmelerde bulunan Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK, fazla çalışma ücretinin; bütçe açısından külfet olduğunu, eşit işe eşit ücret dengesini bozduğunu, fazla çalışmanın izinle karşılanmasının iş verimi ve sağlık açısından daha yararlı olduğunu düşünüyor.

Kamu kurumlarında fazla çalışma yaptırılan personele 2013 yılında fazla çalışma ücreti ödenip ödenmeyeceği konusunda geçtiğimiz hafta içinde değerlendirmede bulunan Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK, 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile fazla çalışma ücretinin yeniden düzenlenmesi sonucunda, büyük külfet getiren bir sorunun çözüldüğünü belirtmişti.

Bakan ŞİMŞEK’in bu açıklamalarından, 2013 yılında fazla çalışma ücreti ödemesinin çok az sayıda personel için uygulanabileceği, fazla çalışma yaptırılması zorunlu olacak personele ise izin kullandırılacağı yoluna gidileceği anlaşılıyor.

Maliye Bakanı, fazla çalışma ücretinin eşit işe eşit ücret dengesini bozacağı ve fazla mesai yapacak personelin izin kullanmasının daha uygun olacağı yaklaşımından hareketle, “herkese fazla mesai” anlayışının terkedildiğini ileri sürerek şöyle demişti: ''Şimdi bu çerçevede yeniücret farklılıkları ortaya çıkmasın diye bu Kanun Hükmünde Kararname ile fazla mesaiyi, gerçekten fazla mesai koşuluna bağladık. Bakanlar Kurulu kararıyla fazla mesai ödenmesi mümkün. … Dolayısıyla belirli projeler için belli bir süre için fazla mesai gerekiyorsa Bakanlar Kurulu Kararı ile tabi ki bu ödenir. Ama bunun dışında, otomatik olarak kurumlar itibariyle 'herkese fazla mesai', anlayışını terk ettik. Bir daha geri gelmeyecek. En azından bizim yaklaşımımız bu. Çünkü Kanun Hükmünde Kararname var. Bu bir kanun, biz bunu uygulamada değiştiremeyiz. Diyelim ki fazla mesaiye dönemsel olarak kalan arkadaşlarımıza biz ilave izin veriyoruz. Bu izinlerin de kullanılmasında fayda var. İzin kullanmak da aslında hem verimli çalışmak için hem sağlık açısından her açıdan bence son derece anlamlı, faydalı. Hem yıllık izinlerin hem de varsa bu mesaiden elde edilen izinlerin kullanılması doğru olur.''

Öte yandan Bakan ŞİMŞEK, Maliye Bakanlığı personeline fazla mesai ödenmesini düzenleyen Bakanlar Kurulu Kararı'nın çıkarılması için teklifte bulunulduğunu da ifade etmiş, ancak bu teklifin hangi birimlerin hangi sayıdaki personeli için yapıldığı konusunda bilgi vermemişti.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.