logo yeni

calisanlar2 copy

DÖNER SERMAYENİN TAMAMI HACZEDİLMEMELİ

Aktif . Yayınlanma Ücret

Kamu çalışanları hakkında yürütülen icra işlemlerinde, personele yapılan döner sermaye ödemelerinin tamamına icra müdürlükleri tarafından el konulduğunu ve bu durumun hukuka uygun olmadığını ileri süren Türk Sağlık-Sen, bu durumla karşılaşan personelin dava açabilmesi için dilekçe örneği hazırladı.

Türk Sağlık-Sen tarafından yapılan açıklamada, İcra İflas Kanununa göre maaş ve her nevi ücretlerin ancak 1/4'ine haciz uygulanabilmekte, ancak sağlık çalışanlarının her ay düzenli aldıkları döner sermayelerin tamamına icra müdürlüklerince el konulmaya başlandığı belirtildi.

İcralık olan sağlık çalışanlarının döner sermayelerinin tamamına icra müdürlüklerince el konulmasının çalışanları mağdur ettiği belirtilen açıklamada, sağlık çalışanlarının şikayeti üzerine Türk Sağlık-Sen tarafından, mağduriyet yaşayan çalışanların dava açması için örnek dilekçeler hazırladığı ifade edildi.

Örnek dilekçelerde; döner sermayelerin düzenli ödeme olduğu için tamamının kesilmesi yerine 1/4'nin haciz edilmesi gerektiğinin, döner sermayenin tamamına haciz konulması işleminin mevzuata aykırı olduğunun, 1/4'ün üzerindeki hacizlerin kaldırılmasının istendiği belirtildi.

Döner sermayelerdeki mağduriyetlere bir de haczin eklendiğinin belirtildiği Türk Sağlık-Sen açıklamasında, "Döner sermayelerin emekliliğe yansıtılmaması ve adaletsizliği gibi birçok konuda mağduriyet yaşayan çalışanlar hacizde bile döner sermaye mağduru oluyorlar. Yasa 1/4 oranında kesinti ön görürken ne yazık ki döner sermayelerin tamamına icra daireleri tarafından el konuluyor. Hacizle zaten mağdur olan çalışanın elinden döner sermayesinin tamamı alınarak mağduriyeti katlanıyor."iİfadelerine de yer verildi ve " Çalışanlardan bu yönde gelen şikâyetler nedeniyle örnek dava dilekçeleri hazırladık. Bu konuda mağduriyet yaşayan tüm sağlık çalışanları şubelerimizden bu dilekçeleri temin edebilirler. Haciz kararının kendilerine tebliğinden sonraki 7 gün içeresinde icra hukuk mahkemelerine dilekçelerle başvuru yapmaları gerekiyor" denildi.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.