logo yeni

calisanlar2 copy

FAZLA ÇALIŞMA ÜCRETİ SORUN OLMAYA DEVAM EDİYOR

Aktif . Yayınlanma Ücret

666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile fazla çalışma uygulamaları konusuna getirilen sınırlamalar ve kurumların fazla çalışma yaptırılması konusundaki taleplerinin Bakanlar Kurulu tarafından bugüne kadar karara bağlanmamış olması, kurumların çalışmalarını da olumsuz etkilemektedir.

2013 yılında kurumlar tarafından yaptırılacak fazla çalışmalar karşılığında ücret ödenmesi konusu birkaç defa Mecliste soru önergesine konu edilmesine rağmen tatmin edici bir sonuç alınamamıştı. Konuyu yeniden Meclis gündemine taşıyan CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün YILMAZ, Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından fazla çalışma ücretine ilişkin bilgi verilmesini istedi.

Soru önergesinde; Bütçe Yasasında kamu kurumlarında çalışan personelin fazla çalışma ücretine yer verilmemesi nedeniyle, kamuda çalışan personelin iş yoğunluğundan dolayı yapmak zorunda kaldığı fazla çalışmalar karşılığında ücretlerinin ödenmediği iddialarına değinen Milletvekili YILMAZ, bazı kurumlarda iş yoğunluğuna rağmen ücret ödenmemesi nedeniyle fazla çalışma yapılmadığından hizmetin aksadığını belirtti.

TCDD de fazla çalışma ücretlerinin ödenmemesi nedeniyle bazı tren seferlerinin iptal edileceği ve hizmetlerin yerine getirilemeyeceği iddialarını örnek gösteren YILMAZ, kamuda bazı kurumlarda fazla çalışma ücretlerinin 31.12.2012 tarihi itibariyle ödenmemesine ilişkin 666 sayılı KHK düzenlemesinin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildiğini de hatırlatarak, önergesinde “Hükümetiniz tarafından yapılan bu hatalı düzenlemeler nedeniyle pek çok kamu çalışanı gibi Adliye çalışanları da çok ciddi şekilde mağdur olmuştur. Adliye çalışanları işin niteliği gereği 24 saat çalışmalarına rağmen hiçbir şekilde fazla çalışma ücreti alamamaktadırlar.” ifadelerine de yer verdi.

Soru önergesinde, Başbakan tarafından şu sorulara cevap verilmesi istendi:

1-Kamuda işin niteliği gereği ya da iş yoğunluğundan fazla çalışma yaptığı halde fazla çalışma ücretinin çalışanlara ödenmemesi nedeniyle Anayasanın I 8 inci maddesinde düzenlenen ANGARYA (zorla çalıştırma) yasağına hükümetiniz tarafından aykırı davranılmış olmuyor mu?

2-Kamudaki çalışanlara fazla çalışma yaptırıldığı halde fazla çalışma ücretinin ödenmemesi yönündeki Anayasaya ve Uluslararası Çalışma Örgütü ilkelerine aykırı bu düzenlemelerin yapılmasının gerekçesi nedir?

3-Fazla çalışma ücretlerinin ödenmemesi nedeniyle, fazla çalışma yapılamayan kurumlarda aksayan kamu hizmetleri için ve TCDD’de aksayan ulaşım hizmetleri konusunda nasıl bir çözüm yolu düşünüyorsunuz?

4-Kamu personeli için fazla çalışma ücretinin ödenmemesini öngören 666 sayılı KHK’nın ilgili maddesinin Anayasa Mahkemesi tarafından iptali nedeniyle fazla çalışma ücretlerinin ödenmesini sağlayacak yeni bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.