logo yeni

calisanlar2 copy

TÜM EK ÖDEMELERİN EMEKLİLİĞE YANSITILMASI İSTENİYOR

Aktif . Yayınlanma Ücret

Kamu çalışanlarının emeklilik standartlarının çok düşük olduğu gerekçesiyle, tüm ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmasının sağlanması için önümüzdeki günlerde bir dilekçe kampanyası başlatmayı planlayan Türkiye Kamu-Sen tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada şöyle denildi.

 “Memurlarımız emeklilik hayatlarında çok düşük maaşlarla yaşamaya mahkum edilmektedir. Bugün bu ülkede, 20 yıl çalıştıktan sonra aylık 1.297 TL emekli maaşı ile geçinmeye çalışan emekli öğretmenlerimiz vardır. Bu ayıp, bu ülkeye yeter de artar! Bundan dolayı, ek ders ücretleri de dahil olmak üzere bütün ek ödemelerin emekliliğe dahil edilmesi talebiyle bir dilekçe kampanyası başlatacağız. Bu kampanyaya istisnasız bütün kamu çalışanlarının iştirak etmesi, destek olması şarttır. Bu, hepimizin meselesidir. Bakın, bugün 35 yıl çalışmış bir memur 55.000 TL emekli ikramiyesi ve aylık 1.700 TL civarında emekli maaşı almaktadır. Fakat aynı şekilde, 35 yıl çalışmış kamu işçisi ise 104.000 TL emekli ikramiyesi ve aylık 2.700 TL civarında emekli maaşı almaktadır. Aradaki farkı görüyor musunuz? Kesinlikle işçi kardeşlerimizin aldığı ücrete yüksek demiyoruz. Maksadımız, memurlarımızı neye muhtaç bıraktığımızdır. Yıllarca devlete hizmet eden memurlarını emekliliğinde sefalet ücretlerine mahkum edilen bir ülkenin iyi yönetildiği iddiası koskoca bir yalan ve utanç durumudur. Ayrıca Hükümet temsilcilerinin, sosyal güvenliğe harcanan paranın ekonomide kara delik oluşturduğu iddiası da doğru değildir. Bakın gelişmiş ülkelerde,  milli gelirden sosyal güvenliğe ayrılan pay %7-10 arasında iken, ülkemizde bu oran %2,5 civarındadır. Yani kara deliklerin nedeni sosyal güvenlik harcamaları değil, ekonomi yönetimindeki beceriksizliklerdir. Bu durumun sorumlusu da memur olmadığı halde faturası hep çalışanlara çıkarılmaktadır”.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.