logo yeni

calisanlar2 copy

ARAŞTIRMACI UNVANLI PERSONELİN KIYMETLİ OLANI DA VAR

Aktif . Yayınlanma Ücret

Kurumların kapatılması, teşkilat yapısının değiştirilmesi ve özelleştirme gibi nedenler gerekçe gösterilerek, bu kurumlarda görev yapan ve bulundukları kadrolara kariyer ve liyakat esaslarına göre ve  genellikle de görevde yükselme sınavı sonucunda atanmış olan pek çok personel görevinden alınarak “Araştırmacı” denilen öylesine türetilmiş bir kadroya atanmıştır.

Bu atamalar, personelin tamamında mali açıdan kayıplar yaratmış, manevi açıdan telafi imkanı olmayacak izler bırakmıştır. Ancak, düzenlemelerin kanun ya da kanun hükmünde kararnamelerle yapılmış olması ve bunlardan bazılarına karşı açılan davalarda “düzenlemelerin tüm hükümleriyle Anayasaya aykırı olduğu” iddialarında bulunulması na karşın Anayasa Mahkemesi tarafından verilen kısmi iptal kararlarında Araştırmacıları ilgilendiren hükümlerin iptal edilmemesi, bu personelin umutlarını tükenme noktasına getirmiştir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından yapılacak yasal bir düzenleme ile “Araştırmacı” kadrosunda  bulunan tüm personelin sorunlarına çözüm bulunması imkanı bulunmakla birlikte, bu yönde adım atılacağına dair herhangi bir gelişme de bu güne kadar söz konusu olmamıştır.

Araştırmacıların durumunu iyileştirici tedbirler alınmak istenmese bile, bu personelin mağdur edilmemesi adına Araştırmacı kadrosuna atanmadan önce bulundukları kadronun aylık ve diğer özlük haklarıyla Araştırmacı kadrosunda görev yapmalarının sağlanmasının daha adil bir uygulama olacağını düşünmekteyiz.

Araştırmacı kadrolarına atananların tümünün mağduriyeti söz konusu iken, Başbakanlıkta görev yapan Araştırmacılar hakkında diğer kurumlardakilere göre farklı belirlemelere gidilmiş olması, haksızlığa uğradığını düşünen bu personeli daha da üzmektedir.

25 yıl hizmeti olan ve aylık derecesi 1 /4 olan bekar ve çocuksuz bir Araştırmacı;

-Başbakanlık’ta 2.695,50.-TL,

-Maliye Bakanlığı ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nda 2.242,03.-TL,

-Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde 2.231,18.-TL,

-Diğer kurumlarda 2.229,21.-TL

ücret almaktadır. (Bu hesaplamada fark tazminatı ödemesinin tamamlandığı varsayılmıştır.) 

logokucuk   

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.