logo yeni

calisanlar2 copy

ŞEF VE MEMURLAR SESLERİNİ DUYURMAYA ÇALIŞIYOR

Aktif . Yayınlanma Ücret

Kamu kurum ve kuruluşlarının şef ve memur kadrosunda çalışanlar, görev ve sorumlulukları itibariyle benzer kadro ve görevlerde bulunan personel arasındaki ücret dengesizliğine ve adaletsizliğine dikkat için facebook aracılığıyla seslerini duyurmaya çalışıyorlar.

Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü’ne bağlı Saymanlık Müdürlüklerinde çalışan şef ve memurlar da bu yolu deneyerek,  666 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Şef ve Memur ünvanlı kadrolarda çalışanların unutularak mağdur edildiğini ileri sürerek, facebook’da “Muhasebat Emekçileri Hak Arama Mücadelesinde Birleşelim” başlığı altında sorunlarını dile getiriyorlar.

“Biz Maliye Çalışanları Eşit Ünvana Eşit Ücret Değil Eşit İşe Eşit Ücret İstiyoruz“ diyen Şef ve Memurlar, facebook’da şu açıklamaya yer verdiler.

“Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü .....Saymanlık Müdürlüğünde Şef /Memur kadrosunda görev yapıyoruz. Görev ve sorumluluklarla ilgili benzer kadro ve görevlerde bulunan personel arasındaki ücret dengesini sağlamak amacıyla düzenlenen 02/11/2011 tarih ve 28103 Sayılı Mükerrer Resmi gazetede yayınlanan 666 Sayılı K.H.K’de Şef ve Memur ünvanlı kadrolarda çalışanlar unutularak mağdur edilmiştir.

Anayasanın 5,10,40,49 Maddeleri ile VII kısmının ücrette adalet sağlanması başlığı altındaki 55. maddesinde belirtilen “ÜCRET EMEĞİN KARŞILIĞIDIR” “Devlet çalışanların yaptıkları işe uygun adaletli bir ücret elde etmeleri ve diğer sosyal yardımdan yararlanmaları için gerekli tedbirleri alır” hükmüne aykırı bir durum yaratılarak içimizdeki çalışma barışını bozmuştur.

Bizler Muhasebe Müdürlüklerinde, Malmüdürlüklerinde ve Saymanlıklarda son derece sorumluluk gerektiren, Devletin giderlerini yapıp, gelirlerini topluyoruz emanet ve gönderme işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Bu görevleri sorumluluk bilinci içinde yerine getirirken mükelleflerle karşı karşıya kalarak iftira, darp olaylarına maruz kalabiliyoruz.

Bugüne kadar kökü Cumhuriyet tarihinden bile önceye dayanan Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğünün taşra ve merkez teşkilatında aynı işin yapıldığı aynı sorumluluğun paylaşıldığı Muhasebat Genel Müdürlüğünün 30.12.2011 tarihli Muhasebe Birimleri Görev Tanımları ile ilgili duyuru ile de desteklendiği bir ortamda UZMAN OLAN-UZMAN OLMAYAN şeklinde ayrım yapılarak ücret adaletsizliği yaratılmıştır. Eğer Muhasebat Genel Müdürlüğünün iş ve işlemlerinin uzmanlar tarafından yürütüldüğü düşünülüyorsa, biz uzman olmayanlara uzman olma imkanı verilmesi veya bizlere bir defaya mahsus olmak üzere yaş sınırına bakılmaksızın Gelir İdaresine geçiş hakkı tanınarak adaletsizliğin giderilmesini istiyoruz.

Defterdarlık bünyesinde görev yapan uzman ve uzman yardımcıları kimi yerde memur olarak kimi yerde şef görevlisi olarak çalışmaktadırlar. ( kaldı ki uzman ve uzman yardımcısı arkadaşlarımız maliyede yeni olmaları sebebi ile de uygulamayı pek iyi bilmediklerinden dolayı yapmış oldukları hataları da yine biz Unvanı uzman olmayan ama maaşı uzmandan düşük olan memurlar yapmaktayız). Denetim yetkileri ve görevleri olmadığı halde denetim tazminatından yararlandırılarak haksız kazanç elde etmektedirler. Uzman olmayan şef ve memurlarla aralarında 800-1.000TL gibi büyük bir ücret farkıyla çalışanların iç barışı ve psikolojileri bozulmuştur.

Yukarıda bahsettiğimiz nedenlerden dolayı 666 Sayılı K.H.K = EŞİT İŞE EŞİT ÜCRETMİDİR söz konusu Kararname ile istenilen ücret adaleti sağlanmış mıdır? Bizler, mağdur edilenler Muhasebat Genel Müdürlüğü Şefleri ve Memurları olarak ADALET İSTİYORUZ, ÇALIŞMA BARIŞI İSTİYORUZ, EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET İSTİYORUZ.

BİZ MALİYE ÇALIŞANLARI

EŞİT ÜNVANA EŞİT ÜCRET DEĞİL EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET İSTİYORUZ.”

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.