logo yeni

calisanlar2 copy

ORMAN MUHAFAZA MEMURLARINA EKSİK TAZMİNAT ÖDENDİĞİ İDDİALARINA CEVAP GELDİ

Aktif . Yayınlanma Ücret

Ankara milletvekili Aylin NAZLIAKA Orman ve Su İşleri Bakanlığı Bölge Müdürlüklerinde görevli orman muhafaza memurlarının tazminatlarının eksik ödendiğini dile getirmiş ve bu husustaki iddiaları soru önergesi olarak Meclise taşımıştı.

Orman ve Su  İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU konu ile ilgili kendisine ulaşan sorulara şu şekilde cevapladı;

SORU 1. Zor Koşullarda çalışan, orman yangını vb. gibi durumlarda hayatlarını hiçe sayarak görev yapan Orman Muhafaza Memurlarının tazminatlarının eksik ödendiği iddiası doğru mudur? Doğruysa hangi bölgelerde kaç Orman Muhafaza Memurunun tazminatları eksik ödenmiştir.

SORU 2. Bakanlığınıza söz konusu tazminatların eksik ödendiği ya da diğer özlük haklarıyla ilgili kaç şikâyet ulaşmıştır.

SORU 3. Orman ve Su İşleri Bakanlığına bağlı Samsun Milli Parklar Bölge Müdürlüğü ile Amasya Milli Farklar Şubesindeki Orman Muhafaza Memurlarının tazminatlarının eksik ödendiği iddiası doğru mudur?

SORU 4. Çalışanın hakkını koruyamayan, kanuna uygun davranmayan Bölge Müdürleri hakkında hangi işlemler yapılacaktır? Eksik ödenen tazminatlar ne zaman ödenecektir?

SORU 5. Söz konusu bürokratlar kanuna aykırı davranma gücünü nereden bulmaktadır.

CEVAP 1-5. Bakanlığım ana hizmet birimi niteliğindeki Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yapan orman muhafaza memurlarına, 6245 sayılı Harcırah Kanunu’nun 49 uncu maddesi kapsamında “Seyyar Görev Tazminatı” ödenmektedir.

Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü, “Seyyar Görev Tazminatı” ödenmesiyle alakalı olarak Bölge Müdürlüklerimize vizeli cetveller göndermekte ve ödemeler bu cetvellere göre yapılmaktadır. Bu kapsamda 2012 yılı için Bakanlığım XI. Bölge Müdürlüğüne gönderilen toplam 7800 adam/gün Seyyar Görev Tazminatı; Amasya, Samsun, Ordu, Çorum ve Tokat illerinde görev yapan toplam 49 orman muhafaza memurunun her birine, fiilen arazide görev yaptıkları ortalama 15 gün karşılığında ve zamanında ödenmiştir.

6245 Sayılı Kanunda da belirtildiği üzere, Seyyar Görev Tazminatı; fiilen arazi üzerinde çalışma karşılığında hak edilen bir alacak olup fiilen araziye çıkılmayan günler için tazminat ödenmesi mümkün değildir.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.