logo yeni

calisanlar2 copy

ACİL SERVİS ÇALIŞANLARININ DÖNER SERMAYESİ DAHA FAZLA OLMALI

Aktif . Yayınlanma Ücret

Hastanelerin acil servislerinde çalışan personelden, hekim dışında kalanların da, döner sermaye ek ödemesini, riskli birimler için öngörülen katsayı üzerinden alması gerektiği yönünde yargı kararı verildi.

Kayseri`nin Felahiye ilçe Devlet Hastanesinde şoför kadrosunda çalışan bir personelin, döner sermaye ek ödemelerinde riskli birimler için öngörülen katsayıdan faydalanmak için yaptığı başvurunun hastane yönetimi tarafından reddedilmesi üzerine açılan davada, Kayseri 1. İdare Mahkemesi, çalışılan birimin riskli birim olması nedeniyle, acil serviste şoför kadrosunda görev yapan personele, riskli birimler için öngörülen katsayı üzerinden döner sermaye ödenmemesi işlemini hukuka uygun bulmadı.

Kayseri 1. İdare Mahkemesinin iptal kararının hastane tarafından temyiz edilmesi üzerine, Danıştay tarafından yapılan değerlendirmede, acil servis biriminde çalışan personelin yürüttüğü görevin acil hizmet faaliyeti olduğu belirtilerek, görevi esnasında gerçekleştirilen ilk yardım faaliyetleri nedeniyle personelin risk altında olduğunu, bu nedenle döner sermaye ek ödemesini riskli birimler için öngörülen katsayı üzerinden alması gerektiği kanaatine vararak, temyiz başvurusunu reddederek alınan kararı onadı.

Riskli birimler için öngörülen döner sermaye ile diğer birimler için öngörülen döner sermaye ödemeleri arasında fark bulunmaktadır. Şoför kadrosunda bulunan bir personel için bu fark yaklaşık 160 liradır.

danistaydan-acil-servis-calisanlarina-mujde 250x250cutout

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.