logo yeni

calisanlar2 copy

SAĞLIK BAKANLIĞINDA PERSONELİN TAMAMI EK ÖDEME MAĞDURU DEĞİLMİŞ

Aktif . Yayınlanma Ücret

Sağlık kurum ve kuruluşlarında görevli personele döner sermaye ödemelerinin ‘yeni düzenleme yapılıncaya kadar’ yapılmayacağına ilişkin açıklamaların, tüm personele ilişkin olmadığı ve bazı personelin ek ödemelerdeki gelişmelerden olumsuz etkilenmediği belirtiliyor.

İstanbul Milletvekili Levent TÜZEL Meclis Başkanlığına sunduğu önergesinde; Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’nun 31.01.2013 tarihli yazısında, sağlık kurum ve kuruluşlarında görevli personele döner sermaye ödemelerinin ‘yeni düzenleme yapılıncaya kadar’ yapılmayacağının belirtilmesinden hareketle, “Türkiye Halk Sağlığı Kurumu konu ile ilgili yönetmeliği yayımlayabildiği halde, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu gereken düzenlemeyi zamanında yapamamış ve binlerce sağlık çalışanının mağdur olmasına yol açmıştır. Ancak Kamu Hastaneleri Birliklerinde genel sekreterler ve hastane yöneticileri başta olmak üzere, sözleşmeli statüdeki çalışanların ek ödemeleri bu durumdan etkilenmemektedir.” dedi.

Milletvekili TÜZEL, Sağlık Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU tarafından konuya ilişkin şu sorulara cevap verilmesini istedi:

1. Sağlık emekçilerine döner sermaye ücretleri ne zaman ödenecek?

2. 12.5.2006 tarihli ve 26166 sayılı Ek Ödeme Yönetmeliğinin yürürlüğünün 31.12.2012 tarihinde sona erdiği, Kamu Hastaneleri Kurumu yöneticileri tarafından bilinmiyor muydu?

3. Şubat ayına gelindiği halde ilgili yönetmeliğin yenilenmeyerek, çalışanların mağdur edilmesi karşısında ilgililer hakkında herhangi bir işlem yapılacak mı?

4. Ödeme yapılması için yeni bir döner sermaye yönetmeliğine ihtiyaç duyulmakta ise ne zaman çıkartılacaktır?

5. Bakanlığınız/Hükümetinizce, sağlık çalışanları başta olmak üzere tüm kamu çalışanlarına, maaşları yanı sıra yapılan döner sermaye ve ek ödemeler dahil tüm ücretlerin temel ücrete dahil edilerek, tüm ücretlerin toplamı üzerinden emeklilik primi kesilerek, emekliliğe yansıtılması yönünde yasal bir çalışmanız var mı?

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.