logo yeni

calisanlar2 copy

FAZLA ÇALIŞMA ÜCRETİNİN AKİBETİ MALİYE BAKANINA SORULDU

Aktif . Yayınlanma Ücret

2013 yılında hangi kurumların personeline fazla çalışma karşılığı ücret ödeyebileceği hususu belirsizliğini korurken, çalışanları olumsuz etkileyen bu durum, soru önergesi yoluyla Maliye Bakanına soruldu. 

CHP İstanbul Milletvekili Celal DİNÇER tarafından hazırlanan soru önergesinde, “Kayıt dışı ekonomiyle mücadelede ve Hazine hakkının korunmasında yoğun mücadele gösteren ve normal mesai saatlerine sığmayan gayretleri nedeniyle Maliye personeline 2012 yılı sonuna kadar “fazla çalışma ücreti” adı altında aylık belli saate kadar ücret ödenmekteydi. Ancak 666 sayılı KHK’nın Geçici 15. Maddesi gereği bu ödeme kaldırılmıştır.

Anayasa Mahkemesinin 666 Sayılı KHK’ın fazla çalışma ücreti ödenmesinin kaldırılmasını öngören hükmünü iptal etmesi üzerine ödeme yapılıp yapılamayacağı hususunda tereddütler oluşmuştur. Son Kanun Hükmünde Kararnamelerle yaşanan haksız uygulamalar nedeniyle zaten var olan huzursuzluklar, bu son düzenleme ile birleşince, Maliye personelinin, çalışmalarını olumsuz etkilemesi kaçınılmazdır. Zaten kıt kanaat geçinmeye çalışan ve borçlarının ödenmesi planına fazla mesaiden alacağı ücreti de dahil ederek hesabını buna göre yapan personel zor durumda kalmıştır.”  denilerek,  Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK tarafından şu sorulara cevap verilmesi istendi:

“1. Normal mesai dışında çalışmasına mutlak ihtiyaç duyduğunuz personelinize 2013 yılı için fazla çalışma ücreti ödemeyi düşünüyor musunuz?

2. Maliye personelinin özlük haklarında sürekli geriye bırakılması, Kanun Hükmünde Kararnameler yoluyla personel arasında ücret uçurumları oluşturulması, çalışma şevkinin kırılması, özel bir amaç veya planın bir parçası mıdır?”

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.