logo yeni

calisanlar2 copy

KAMU-ÖZEL ORTAKLIĞI UYGULAMASI SAĞLIK ÇALIŞANARINI NASIL ETKİLEYECEK?

Aktif . Yayınlanma Ücret

Sağlık alanında kamu-özel ortaklığı uygulamasına geçme çalışmalarının sürmekte olması, sağlık alanında görev yapan personelin, nasıl bir yapıyla karşılaşılacağı endişesini duymasına neden oluyor.

Sağlık çalışanlarının bu endişesini Meclis gündemine taşıyan CHP Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu, konuya ilişkin olarak Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemi ile 2 adet soru önergesi verdi.

Çalışanlar kamu personeli mi olacak?

Milletvekili Karaahmetoğlu, önergesinin birinde;

“Kamu özel ortaklığı uygulaması ve kamunun özel sektörden finansman temini yoluyla yatırım yaparak sağlık hizmetlerinin özel firmalara devri sonrası doktor, hemşire ve diğer sağlık personeli dışındaki memurların ve teknik personelin kamu tarafından değil de yüklenici firma tarafından istihdamı söz konusu mudur? Ya da daha önceden olduğu gibi sağlık personeli ile birlikte tüm çalışanların kamu tarafından istihdamı devam edecek midir?”

diye sordu.

Çalışanların ek ödemesi düzelir mi?

Diğer önergesinde ise şu sorulara cevap aradı:

1-Kamu hastanelerinde performansa dayalı sisteme geçildikten sonra yöneticilik görevi dışında hizmet eden, sağlık çalışanlarının, hemşirelerin, memurların ve teknik personelin ek ödemelerinde giderek artan bir düşüş yaşanmaktadır. Bunun sebebinin ne olduğunu açıklar mısınız? Hastanelerin temizlik, güvenlik, tıbbi sekreterlik, yemekhane, teknik hizmetlerde yürüttüğü faaliyetleri taşeron şirketler vasıtasıyla asgari ücretle istihdam edilen personele yaptırmasının bunda etkisi yok mudur?

2-Kamu özel ortaklığı sisteminde ise sağlık çalışanlarının ek ödeme oranlarında bir değişiklik olacak mıdır?

3-Gittikçe geliri düşen sağlık hizmeti çalışanlarının kamu özel ortaklığı uygulaması ile bakanlığınızın çalışan memnuniyetinin artacağına dönük iddiası ve beklentisi nasıl gerçekleşecektir?”

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.