logo yeni

calisanlar2 copy

ESKİ UZMANA DÜŞÜK, YENİ UZMANA YÜKSEK MAAŞ

Aktif . Yayınlanma Ücret

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ve bağlı kurumlarının "Uzman" kadrolarında çalışan personele, Kanun Hükmünde Kararname ile yeni ihdas edilen uzman kadroları için öngörülen hakların verilmemesi mecliste soru önergesine konu oldu.

Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ve bağlı Kurumlarında mesleğe sınavla Uzman Yardımcısı olarak girmiş, belli bir yetişme süresi sonrasında Uzman kadrosuna atanmış ve yıllardan beridir Kurumlarının iş yükünü taşıyan, eğitim bakımından Kurumlarının görev alanlarıyla ilgili lisans bölümlerinden mezun personelin, sadece ismi değiştirilen aynı Uzman kadrosuna atanmasına izin verilmeyip, yeni atanacak uzmanların ücretinin yarısı kadar ücretle bu kadrolarda bırakılmaları Sitemizde haber konusu da edilmişti. Mevcut uzman personelin bu durumunu "bu Kurumların mevcut Uzman unvanlı personelinin durumu ve ortaya çıkan hakkaniyetsiz tablonun ancak düzenleme sırasında söz konusu unvanın gözden kaçtığı şeklinde değerlendirilebilir" şeklinde yorumlamıştık. İlgili haberimiz için tıklayınız… 

Adı geçen Kurumların "Uzman" kadrolarında çalışan personelin bu sıkıntıları, CHP Antalya Milletvekili Gürkut ACAR tarafından Meclis gündemine taşındı.

Milletvekili ACAR, “ Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu, Atatürk Araştırma Merkezi ve Atatürk Kültür Merkezi’nde uzun yıllardır çalışan uzmanlar ile 664 sayılı KHK kapsamında ihdas edilen kurum uzmanı ve uzman yardımcılarının özlük hakları arasında ciddi farklar bulunmaktadır. Uzun yıllar kuruma hizmet eden uzmanların, işe yeni alınacak uzman ve uzman yardımcılarından daha düşük özlük haklarıyla çalıştırılması haksızlıktır. Eşitlik ilkesine de aykırıdır.” diyerek, Başbakan Yardımcısı Bülent ARINÇ tarafından yazılı olarak cevaplandırılmak üzere, konuya ilişkin şu soruları sordu.

“1-Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu’nu yeniden yapılandıran 664 sayılı KHK’nın yürürlüğe girmesinden önce, uzman olarak bu kurumlarda çalışan personel sayısı nedir? Bu kişilerin, kıdemleri ve ortalama ücretleri ne kadardır.

2-664 sayılı KHK doğrultusunda ihdas edilen uzman ve uzman yardımcısı kadrolarının özlük hakları nasıl belirlenmiştir? İşe yeni başlayan bir uzman ve uzman yardımcısı yaklaşık hangi ücretle bu kurumlarda işe başlayacaktır?

3-Daha önce bu kurumlarda görev yapan uzmanların 2 bin TL, yeni başlayacak uzman ve uzman yardımcılarının ise 3 bin TL düzeyinde ücret alacağı doğru mudur? Bu ücret düzenlemesi adaletli midir?

4-KHK ile düzenleme yapılırken, kurumların mevcut uzman kadroları, yeni oluşturulan kadrolarla neden ilişkilendirilmemiştir? Kıdemli uzmanların, yeni oluşturulan kadrolara geçişi neden sağlanmamıştır? Diğer kamu kurumlarında bu tür geçişler yapılırken, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu’nda neden yapılmamıştır?

5-Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki ücret adaletsizliğinin giderilmesi için bir adım atılacak mıdır? Ne zaman giderilecektir?”

logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.