logo yeni

calisanlar2 copy

BU KANUN MEMURU SEVİNDİRİR

Aktif . Yayınlanma Ücret

Devlet memurlarının emekli olduktan sonra bir üst öğrenimi bitirmeleri halinde, yeni eğitim durumlarına göre intibaklarının yapılarak, emekli aylıklarının yeniden belirlenmesinin sağlanması amacıyla hazırlanan Kanun Teklifi Meclis Başkanlığına sunuldu.

Emekli Sandığı Kanununa eklenmesi teklif edilen hükümler ile;

-Emekli aylığı bağlandıktan sonra bir üst öğrenimi tamamlayanların, yeni öğrenim durumlarına göre kademe ve derece ilerlemeleri yapılarak emekli aylıklarının yeniden belirlenmesi,

-Yükseköğrenim mezunu emeklilere 250 TL, lise ve dengi okul mezunu emeklilere 200.- TL, diğerlerine ise 175.-TL tutarında her ay emekli aylıklarıyla birlikte ayrıca ödeme yapılması

öngörülüyor.

Emekli devlet memurlarının maaşlarında bir iyileşme yapılması ve bir üst eğitim kurumunun bitirmeleri halinde mali hakların yeniden belirlenmesinin sağlanması amacıyla CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes tarafından verilen Kanun Teklifinin gerekçesinde, “Sosyal Sigortalar Kanunu ve Bağkur’a bağlı iken emekli aylığı hak edenlere yönelik olarak yapılan iyileştirme, uzun bir çalışma döneminin ardından 2013 yılı Ocak ayında maaşlarına yansıtılmıştır. Ancak Emekli Sandığı Kanuna tabi iken emekli aylığına hak kazananların maaşlarının iyileştirilmesine yönelik bir çalışma şu ana kadar yapılmamıştır. Kısaca “memur emeklisi” olarak ifade edilen Emekli Sandığı’na tabi emeklilerin, emekli aylıkları yıllar içinde erimiş, artan fiyatlar karşısında alım güçleri düşmüştür. Emeklilik sonrası ödenen ikramiyeler ise ağır hayat koşulları altından memurlarımızın biriken borçlarını ancak karşılayabilmektedir. Tüm bu olumsuzluklara karşın, emekli devlet memurlarının maaşlarına yönelik bir iyileştirme bu güne kadar yapılmamıştır.” ifadeleri de yer aldı.

logokucuk

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.