logo yeni

calisanlar2 copy

MSB'DAN UZMAN ERBAŞLAR İÇİN ZAM ÇALIŞMASI

Aktif . Yayınlanma Ücret

Uzman erbaşların maaşlarıyla ilgili olarak aralarındaki kıdem ve derece farkına göre iyileştirme çalışması yapılıp yapılmadığı sorusunu içeren önergeye Milli Savunma Bakanlığından cevap geldi. 

Aydın CHP milletvekili Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar tarafından verilen önergede “Mesleğe ilk girişi yapılan uzman erbaşlar ile uzun süre hizmet vermiş olan uzman erbaşlar arasında maaş, kıdem ve derece farkı bulunmamaktadır, bu kapsamda, 1) Aralarında fark olmamasının nedeni veya nedenleri nelerdir? 2) Bakanlığınızca bu konu hakkında gerçekleştirilen çalışma var mıdır?” şeklinde sorulara yer verilmişti.

Milli savunma Bakanı İsmet Yılmaz imzasıyla gelen cevapta şu hususlara yer verildi.

1. Uzman onbaşı ve uzman çavuşlar, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’nin erbaş kadrolarında  devamlılık arz eden teknik ve kritik görevlerde, yetişmiş personel ihtiyacını karşılamak maksadıyla istihdam edilen sözleşmeli personeldir. Erbaş kadrolarında görevlendirildikleri için rütbeleri, halen erbaş rütbesi olan “çavuş” ve “onbaşı” olarak, maaşları ise dereceleri ilerledikçe artacak şekilde tespit edilmiştir.

2. Günün koşullarına uygun olarak, subay ve astsubaylarda olduğu gibi uzman erbaş maaş artışlarının da görev süreleri ile orantılı olarak yapılması maksadıyla bir çalışma yapılmış; uzman erbaşlarda rütbe bazında bir ayırıma gidilemeyeceğinden; 926 sayılı TSK Personel Kanununun EK-17’nci maddesi gereği ödenmekte olan Silahlı Kuvvetler Hizmet Tazminatı ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) gereği ödenmekte olan ek tazminat oranlarının derecelerine göre kademelendirilmesi ve kendilerine ek gösterge verilmesi şeklinde düzenleme yapılmasının uygun olacağı değerlendirilmiştir. Bu kapsamda;

a)926 sayılı TSK Personel Kanununun EK-17’nci maddesi gereği ödenen  ve halen uzman onbaşılara %94, uzman çavuşlara %100 olarak uygulanan Silahlı Kuvvetler Hizmet Tazminatı oranlarının derecesine göre %100-130 oranında olacak şekilde,

b. 375 sayılı KHK gereği, halen sabit %67 olan ek tazminat oranlarının derecelerine göre %67-69 arasında olacak şekilde kademelendirilmesini,

c. Uzman jandarmalar ile paralellik sağlanması bakımından uzman erbaşlara da astsubaylara verilen ek göstergelerin 2/3’ünün (2200’e kadar) verilmesini amaçlayan 926 sayılı TSK Personel Kanunu, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu ve 375 sayılı KHK’de Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı çalışmaları yapılmıştır.”

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.