logo yeni

calisanlar2 copy

SGK EK ÖDEME ORANLARI NEDEN FARKLI?

Aktif . Yayınlanma Ücret

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı personeli arasındaki ek ödeme oranlarındaki farklılık soru önergesine konu oldu.

CHP İstanbul milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, Sağlık Bakanlığının merkez ve taşra teşkilatı kadrolarında bulunup, sağlık harcamalarına esas olan fatura ve reçetelerin incelenmesi işlerinde çalışan; tabip, diş tabibi, eczacı ve tıpta uzmanlık mevzuatında belirtilen dallarda bu mevzuat hükümlerine göre uzman olanlara en yüksek Devlet memuru aylığının (ek gösterge dahil) %700’ünü, sağlık hizmetleri ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfına dahil diğer personele ise %225’ini geçmemek üzere yapılan ek ödemeler arasındaki farklılıkları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in yanıtlaması talebiyle Meclis Başkanlığına sundu.

Yazılı soru önergesinde sağlık personeli arasındaki ek ödeme oranları farklılıkları konu alınırken ayrıca şu hususlara yer verildi:

SGK ile ilgili fatura kontrollerinde hekim, eczacı, diş hekimlerinin ayrım yapmadan fatura, reçete, tıbbı malzeme evraklarına bakabileceği açıkça yazmakta olup, herhangi bir unvan ve meslek ayrımı yapmamıştır.

Bu doğrultuda;

1) 5510 Sayılı Kanun ile 666 sayılı KHK’da herhangi bir unvan ve meslek ayrımı yapılmamışken SGK da hekimlere yüzde 500, aynı yetkileri kullanan eczacı ve diş hekimlerine yüzde 400 ek ödeme verilmesinin gerekçesi nedir?

2) Halihazırda devlet memurları kanunlarında belirtilen tazminat ve ödemelerden dolayı maaş farkı varken ek ödemelerin belirlenmesinde herhangi bir oran farkının nedeni ne olabilir?

3) Bu sorunla ilgili bakanlığınıza ulaşmış kaç şikâyet ya da başvuru vardır?

4) Mevcut durumun haksızlık olduğunu düşünüyor musunuz ve bu haksızlığın giderilmesi için ne tür çalışmalar yapıyorsunuz, yapmayı planlıyorsunuz?

5) Mevcut durum haksızlığın da ötesinde yasaların çiğnendiği anlamına gelmekte değil midir? Bununla ilgili açılmış dava bulunmakta mıdır? 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.