logo yeni

calisanlar2 copy

MALİYE PERSONELİ OCAK AYINDA FAZLA ÇALIŞMA YAPACAK MI?

Aktif . Yayınlanma Ücret

Maliye Bakanlığının özellikle taşra teşkilatında, belirli bir sürede bitirilmesi gereken zorunlu ve istisnai işlerin devam ediyor olmasına rağmen, 2013 yılında personele fazla çalışma yaptırılıp yaptırılmayacağı hususu belirsizliğini koruyor.

666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname, fazla çalışma yaptırılacak personele ödeme yapılmasını belli esaslara hangi hallerde fazla çalışma ücreti ödeneceğini düzenlemiştir. Buna göre, ayda 50 saati ve bir yılda 6 ayı geçmemek üzere fazla çalışma ücreti ödenebilecektir.

Bu ödemenin yapılabilmesi; kurumun belirli bir sürede bitirilmesi gereken zorunlu ve istisnai işlerinin olduğu gerekçe gösterilmek suretiyle Bakanlar Kuruluna yapılacak teklifin uygun görülmesine bağlıdır.

Maliye Bakanlığının özellikle taşra teşkilatında yürütülen işlerin yoğunluğu, 2B satışlarından kaynaklanan işler ve beyanname döneminin yaklaşması gibi nedenlerden dolayı, belirli bir sürede bitirilmesi gereken zorunlu ve istisnai işlerin devam ediyor olmasına rağmen, 2013 yılının başlayacağı önümüzdeki haftadan itibaren, personelin fazla çalışma yapıp yapmayacağı hususuna açıklık getirilemedi.

Diğer kurumların 2013 yılında fazla çalışma yaptırabilmesi için de Maliye Bakanlığına öneride bulunması ve Maliye Bakanlığının konuyu değerlendirerek Bakanlar Kuruluna sunması gerekiyor. Ancak, kendi personeline ilişkin düzenlemenin yapılmasını sağlayamayan Maliye Bakanlığının, diğer kurumların derdine nasıl çare olacağı da ayrı bir merak konusu.

2013 yılı yapılacak fazla çalışmalara ilişkin olarak, Maliye Bakanlığı tarafından Bakanlar Kuruluna intikal ettirilmiş herhangi bir çalışmanın olmadığı söylenirken, Maliye personeli arasında, Ocak ayı sonuna doğru fazla çalışma düzenlemesinin çıkacağı ve 6 ay süre ile uygulanacağı ile gecikme olması halinde ise izin karşılığı fazla çalışma yaptırılması yoluna gidileceği konuşuluyor.

logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.