logo yeni

calisanlar2 copy

“KREŞ BAKIM” VE “ÇOCUK BAKIM DESTEK” ÖDENEKLERİ GELİYOR

Aktif . Yayınlanma Ücret

Çalışan kadınlara ve memurlara “kreş-bakım ödeneği, çalışmayan kadınlara ise “çocuk bakım destek ödeneği” verilmesinin sağlanması amacıyla hazırlanan Kanun Teklifi Meclise sunuldu.

Kanun Teklifi, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu’nda Değişiklik yapılmasını öngörüyor.

MHP Eskişehir Milletvekili Ruhsar DEMİREL Milletvekili arkadaşlarının imzasıyla verilen ve ”Beyin gelişimi ve çalışma biçiminin belirleyici olduğu 0-5 yaş grubu çocukların kendi yaş gurubu iIe sosyalleşerek duyusal ve zihinsel gelişimlerinin sağlanması, kadın istihdamının arttırılması ve desteklenmesine yönelik çalışan annelere çocuk bakımı ile ilgili maddi yardım sağlanması, çalışmayan kadınların çocuklarının okul öncesi eğitiminin desteklenmesine yönelik maddi yardım sağlanması” amacını taşıdığı belirtilen Kanun Teklifi ile;

-657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 202 nci maddesine “kreş-bakım ödeneği” ibareleri ekleniyor. Bu ek ifadelerle, memurlara; “0-5 yaş grubunda yer alan çocukları için asgari ücretin yarısı kadar kreş-bakım ödeneği” ödenmesi öngörülüyor.

-5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 16 ncı maddesinin ikinci ve üçüncü fıkralarına, sigortalı kadın için “kreş-bakım ödeneği” ibareleri ekleniyor. Bu ek ifadelerle, sigortalı kadına; “0-5 ya gurubunda yer alan çocukları için asgari ücretin yarısı kadar kreş-bakım ödeneği “ ödenmesi öngörülüyor.

-3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanununun 5 inci maddesine “0-5 yaş grubu çocukların okul öncesi eğitimini teşvik amacıyla ev kadınlarına asgari ücretin beşte biri oranında çocuk bakım destek ödeneği verilir. Destek ödeneğine yönelik usul ve esaslar ayrı bir yönetmelikle tespit edilir.” cümlesi ekleniyor. Bu ek cümle ile, çalışmayan kadına; “0-5 ya gurubunda yer alan çocukları için asgari ücretin beşte biri oranında çocuk bakım destek ödeneği “ ödenmesi öngörülüyor.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.