logo yeni

calisanlar2 copy

EŞ DURUMU NEDENİYLE KİMLERE ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ UYGULANIYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 17Çalışanların ücretlerinden kesilen gelir vergisinden düşülen Asgari Geçim İndiriminin miktarı, ilgili çalışanın eş ve çocuk durumuna göre değiştiğinden, eşin çalışıyor sayılıp sayılmama durumu da yararlanılan asgari geçim indirimini etkiliyor.

Takvim yılı başında geçerli olan brüt asgari ücret miktarına göre belirlenen Asgari Geçim İndirimi (AGİ) tutarları, asgari ücretin yıl içerisindeki değişiminden ise etkilenmemektedir.

Çalışanların aylık brüt ücretlerinden kesilecek gelir vergisinden indirilen tutar, ilgililerin eş ve çocuk durumuna göre değişiklik gösterdiğinden, eşin çalışıyor ya da çalışmıyor kabul edilme durumuna göre yapılacak indirimin miktarı da farklı olmaktadır. (bu yazımızda memurunyeri.com olarak bu yazımızda sadece eş durumuna değinilecektir)

AGİ bakımından kimler çalışmayan eş sayılıyor?

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, Asgari Geçim İndirimi uygulamalarına göre;

**Aktif ücretli olarak çalışan eş, çalışan eş statüsünde kabul edilmekte ve bu eş için asgari geçim indirimi uygulanmamaktadır.

**Bir kurumda ücretli olarak çalışan eş, çalışan eş statüsünde kabul edilmekte ve bu eş için asgari geçim indirimi uygulanmamaktadır.

**Emekli maaşı alan eş, çalışmayan eş olarak kabul edilmekte ve bu eş için asgari geçim indiriminden yararlanılabilmektedir.

-Serbest meslek yürüten (avukat, doktor gibi) eş, çalışmayan eş olarak kabul edilmekte ve bu eş için asgari geçim indiriminden yararlanılabilmektedir.

Eş durumuna göre 2021 yılında yararlanılacak AGİ miktarı

2021 yılında, çalışanlardan;

-Bekar olanlar hakkında 268,31 TL indirim uygulanacak. 

-Evli olup eşi çalışıyor sayılanlar hakkında 268,31 TL indirim uygulanacak.

-Evli olup eşi çalışmıyor sayılanlar hakkında 321,98 TL indirim uygulanacak.

-Evli olup eşi emekli olanlar hakkında 321,98 TL indirim uygulanacak.

Buna göre 2021 yılında, eşi çalışmıyor sayılan ücretlilerin aylık net geliri, AGİ’den kaynaklı olarak eşi çalışıyor sayılan emsallerine göre 53,66 TL daha fazla olacak.

2021 yılı Asgari Geçim İndirimi tutarları için tıklayınız …

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.