logo yeni

calisanlar2 copy

YILIN SON ÇEYREĞİNDE EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI NE KADAR OLUYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas2Devlet memurlarına ödenen aylık maaşın en az olabileceği seviye, “en düşük memur aylığı” olarak adlandırılmaktadır.

En düşük memur aylığına gelir vergisi tarife belirlemelerine bağlı olarak yılın son aylarında üst dilim uygulandığından, en düşük aylığın ele geçen miktarı yılın son aylarında daha da azalmaktadır.

En düşük memur maaşı miktarının yılın son aylarında azalıyor olması nedeniyle, Devlet memurlarının ücret seviyesi kapsamında en düşük maaş miktarından söz edilirken, bu azalmanın da dikkate alınması gerektiğini değerlendirmekteyiz.

En düşük memur maaşı nedir?

Yardımcı Hizmetler Sınıfı kapsamındaki bir kadroda (hizmetli) 14/2’den göreve yeni başlayan ilköğretim(ortaokul) mezunu bekâr (ya da evli olup eşi çalışan) ve çocuksuz memur, en düşük memur olarak kabul edilmektedir. Bu memura ödenen maaş da en düşük memur maaşı sayılmaktadır.

En düşük memur maaşı yılın son aylarında azalıyor

2020 yılında gelir vergisi kesintisi bakımından Kasım ayından itibaren %20’lik dilime giren en düşük memur aylığının net miktarı, gelir vergisi kesintisine bağlı olarak "104 TL"ye kadar azalmaktadır. 

2020 yılının bazı aylarında en düşük memur maaşı miktarı

Maaş

15 Ocak

15 Haziran

15 Temmuz

15 Aralık

En Düşük Memur Maaşı*

3.446 TL

3.446 TL

3.632 TL

3.528 TL

-Gelir vergisi oranı; Ocak, Haziran ve Temmuz ayları için %15, Aralık ayı için %20 şeklinde uygulanmıştır.

-Zorunlu bireysel emeklilik sigortası prim kesintisi ve sendika aidatı kesintisi yapılmamıştır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.