logo yeni

calisanlar2 copy

BAZI MEMURLARIN DERECE VE KIDEMİ DEĞİŞTİĞİNDE EK ÖDEMESİ ARTMIYOR

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 18657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında maaş alan Devlet memurlarına, en yüksek devlet memuru aylığının belli oranları tutarında ek ödeme de veriliyor.

Verilen ek ödemenin oranı, memurun; hizmet sınıfına, kadro unvanına ve kadro/aylık derecesine bağlı olarak farklılık gösterebilirken, bazı unvanlardaki memurlara verilen ek ödemenin oranı ise her derecede aynı kalmaktadır.

Memura verilen ek ödeme

Kamu görevlilerinden aynı veya benzer kadro ve görevlerde bulunanlar arasında ücret dengesi sağlamak amacıyla 15 Ocak.2012 tarihinden geçerli olarak ek ödeme düzenlemesi uygulamaya konulmuştur.

Memurlara yapılan ek ödemenin aylık tutarı, en yüksek Devlet memuru aylığının belirli oranları (ek ödeme oranı) esas alınarak hesaplanmakta ve bulunan tutardan sadece damga vergisi kesilmektedir. Ek ödeme, memurların emeklilik haklarını etkilememektedir. Ek ödeme oranları için tıklayınız.

Öte yandan, döner sermaye gelirlerinden ek ödemeleri karşılanan memurlara ise ek ödeme yerine döner sermaye (sabit döner sermaye) ödenmektedir. Ancak, bu kapsamda yapılan sabit döner sermaye ödemesinin miktarı, ilgili memurların unvan ve dereceleri itibariyle alabilecekleri ek ödemeden az olamamaktadır. Sabit döner sermaye ödemesi konusundaki ayrıntılar için  tıklayınız…

Her derecede aynı miktarda ek ödeme alan memurlar

Devlet memurlarından bazıları için derecelerine bağlı olarak (aylık/kadro) değişen oranlarda ek ödeme belirlenmemiştir. Bu unvanlarda görev yapan Devlet memurları üst derecelere çıktıklarında da haklarında ilk işe girişte uygulanan ek ödeme oranı uygulanmaktadır.

Bu itibarla, kadro/aylık dereceleri hangi seviyede olursa olsun, unvanları değişmedikçe kendilerine hep aynı oranda ek ödeme yapılan Devlet memurlarının hangileri olduğu ile bunlara 2020 yılının ikinci yarısındaki aylarda yapılan ek ödemenin aylık net miktarının ne kadar olduğu bilgisine aşağıdaki tabloda yer verilmiştir.

Kadro Unvanı

Derecesi

Ek Ödeme

Oran

Aylık Net Miktar

*Öğretmen (öğretmen unvanlı yöneticiler dâhil)

*Cami Rehberi

*Kuran Kursu Öğreticisi

*Müezzin

*Müezzin-Kayyım

*İmam

*İmam-Hatip

*Murakıp(DHS)

Her derecede

%65

947 TL

*Vaiz

*Eğitim Görevlisi (DHS) 

*Çarşı ve Mahalle Bekçisi

Her derecede

%66

961 TL

*Komiser Yardımcısı

*Komiser

*Başkomiser

*Emniyet Amiri

*4. Sınıf Emniyet Müdürü

*3. Sınıf Emniyet Müdürü

*2. Sınıf Emniyet Müdürü

Her derecede

%74

1.078 TL

*Polis Memuru

Her derecede

%75

1.092 TL

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.