logo yeni

calisanlar2 copy

MEMUR VE EMEKLİLERİN MAAŞ ALT SINIRI NE KADAR OLDU?

Aktif . Yayınlanma Ücret

personel8Devlet memuru ve emeklilerinin maaşlarına 2020 yılı Temmuz ayından geçerli olarak %5,75 oranında artış yapıldı.

Yapılan maaş artışı, memur ve emeklilere ödenecek aylık maaşın alt sınır tutarını da yükseltmiş oldu.

En düşük Devlet memuru maaşı

Yardımcı Hizmetler Sınıfı kapsamındaki bir kadroda 14/2’den göreve yeni başlayan ilköğretim(ortaokul) mezunu, bekar (ya da evli olup eşi çalışan) ve çocuksuz memur, en düşük memur olarak kabul edilmektedir. Bu memura ödenen maaş da en düşük memur maaşı kabul edilmektedir.

Buna göre, 2020 yılının ikinci yarısındaki aylarda en düşük memur maaşı tutarı %15 gelir vergisi diliminde aylık net “3.632 TL” olarak ödenecek. Ancak, yılın son aylarında gelir vergisi diliminin %20 olmasının etkisiyle en düşük memur maaşının net miktarı “3.528 TL”ye düşecek.

En düşük maaş miktarı hesaplanırken; bireysel emeklilik sigortası ve sendika aidatı kesintisi ile toplu sözleşme ikramiyesi ödemesi ve çalışılan kurumlardan kaynaklı ilave ödemeler dikkate alınmamıştır.

En düşük emekli maaşı

5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununa tabi memur emeklilerine bağlanacak emekli, adi malullük veya vazife malullüğü aylığının alt sınırı,14/2’nin kademe göstergesi ve 30 fiili hizmet yılı esas alınarak hesaplanmaktadır. Bu şekilde bulunan tutar ise en düşük emekli maaşı kabul edilmektedir.

Buna göre, 2020 yılının ikinci yarısındaki aylarda memur emeklilerinin aylık maaş tutarı en az, “2.814 TL” olacak.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.