logo yeni

calisanlar2 copy

2020 YILI TEMMUZ MAAŞ ZAMMI ORANI BU HAFTA BELLİ OLUYOR

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas6Kamu görevlilerinin aylık ücretlerine 1 Temmuz 2020 tarihinden geçerli olarak yapılacak artışın hangi oranda olacağı henüz kesinlik kazanmadı.

Maaşlara yapılacak artışın oranı, 2020 yılı Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla belli olacak.

Kamu görevlilerinin aylık ücretlerine, 2020 yılının ikinci yarısı için %4 oranında genel maaş zammı yapılacak ve 2020 yılının ilk altı aylık dönemine ilişkin enflasyonun %4’ten fazla çıkması halinde aradaki fark maaş zammı oranına eklenecek.

Öte yandan, Temmuz maaş zammı oranı ne kadar olursa olsun, kamu görevlileri hakkında uygulanan asgari geçim indirimi tutarları değişmeyecek.

Enflasyon rakamları memur maaşını etkileyecek

Kamu görevlilerinin maaşlarına 2020 yılının ilk yarısı için yapılan %4 oranındaki maaş zammının, yılın aynı dönemine (1 Ocak-30 Haziran) ilişkin enflasyon oranının altında kalması durumunda, aradaki fark 1 Temmuz 2020 tarihinden geçerli olarak yapılacak olan %4 oranındaki maaş zammına eklenecek.

Buna göre, kamu görevlilerinin ücretlerine Temmuz ayında enflasyon farkı artışı yapılabilmesi için, 2020 yılı ilk altı ayı sonunda enflasyonun %4’ten fazla çıkması gerekiyor.

2020 yılı ilk altı aylık döneminin enflasyon rakamlarının nasıl çıkacağı, yarın (3 Temmuz Cuma) TÜİK tarafından yapılacak açıklamayla öğrenilecek.

Öte yandan, 2020 yılının ilk yarısının 5 aylık dönemine bakıldığında, kamı görevlilerinin ücretlerine enflasyon farkı artışı yapılması kesin gibi görünürken, bu artışın yaklaşık %1 civarında olacağı ve toplam zam oranının da %5 civarında olacağı beklenmektedir.

Özetle, 3 Temmuz Cuma günü TÜİK tarafından açıklanacak enflasyon rakamlarına göre, yılın ilk altı aylık enflasyon hangi oranda çıkacak ise kamu görevlilerine de 1 Temmuz’dan geçerli olarak aynı oranda maaş artışı yapılacak. İlk 5 aya ilişkin enflasyon oranı %4,57 olduğundan, Haziran ayı enflasyonunun “0” çıkması halinde, maaşlara yapılacak toplam zam oranı da %4,57 olacak.

Buna göre, kamu görevlilerinin 15 Temmuz 2020 tarihinde alacakları zamlı maaş miktarının kesin olarak bilinebilmesi için yarını (3 Temmuz 2020 Cuma) beklemek gerekecek.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.