logo yeni

calisanlar2 copy

HANGİ MEMURLAR MALİ SORUMLULUK ÖDEMESİ ALIYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 14Devlet memurlarından bazılarına her ay “mali sorumluluk zammı” adı altında yan ödeme de verilmektedir.

657 sayılı Kanunda “Sayıştay'a hesap vermekle yükümlü olan saymanlarla vezne açığından sorumlu veznedarlara ödenen para” olarak tarif edilen mali sorumluluk zammının, hangi kadrolarda ve hangi görevlerde bulunanlara ödeneceği ile miktarına ilişkin puanlara ve ödeme usulüne ise Devlet Memurlarına Ödenecek Zam Ve Tazminatlara İlişkin Kararda yer verilmiştir.

Hesaplanması ve miktarı

Devlet Memurlarına Ödenecek Zam Ve Tazminatlara İlişkin Kararda, memurların kadro (görev) unvanları itibariyle Mali Sorumluluk Zammı puanları belirlenmiştir.

İlgili memur hakkında geçerli olan mali sorumluluk zammı puanının, maaş ödemesine ilişkin dönemde geçerli olan yan ödeme katsayısı ile çarpımı ile Mali Sorumluluk Zammının aylık brüt miktarına ulaşılmaktadır. Bulunan brüt tutardan, gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi yapılmaktadır.

2020 yılının ilk yarısında yan ödeme katsayısı “0,046321” olduğundan, mali sorumluluk zammının her 100 puanının ilgili personelin aylık ücretine etkisi; Brüt:4,63 TL, “Net: 3,90 TL” olmaktadır (%15 gelir vergisi diliminde)

Öte yandan, Devlet memurlarının mali sorumluluk zammından en çok 1050 puan düzeyinde yararlanabiliyor olması ve 1050 puanın aylık net maaşa etkisinin de 2020 yılının ilk yarısında en çok “41 TL” olabilmesi karşısında, mali sorumluluk zammı ödemesinin Devlet memurları için anlamını yitirmiş bir ödeme olduğunu söylemek mümkün.

Mali sorumluluk zammı alan bazı memurlar ile zam puanları

Kadro (Görev) Unvanı

Mali Sorumluluk Zammı Puanı

*Veznedar

1050

*Gişe Memuru (köprülerde ve otoyollarda), Tahsildar

700

*Döner Sermaye Merkez Müdürü, Döner Sermaye İşletme Müdürü, Döner Sermaye Saymanı, Fon Saymanı, Sayman

400

*Ayniyat Saymanı, Muhasebeci, Döner Sermaye İşletmelerinde ve Fonlarda Sayman

375

*Ambar Memuru, Depo Memuru, Taşınır Kayıt Yetkilisi, Taşınır Mal Sorumlusu                    

575

*Belediyeler, İl Özel İdareleri Ve Bunlara Bağlı Kuruluşlar İle Mahalli İdare Birliklerinde;

  -Hesap İşleri Müdürü, Muhasebe Müdürü, Muhasebeci

  -İcra Memuru

 

400

250

*Diyanet İşleri Başkanlığında;

  -Dini Yayınlar Döner Sermaye İşletme Müdürü

  -Teberrukat Saymanı

 

400

275

*Milli Savunma Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı Ve Sahil Güvenlik Komutanlığında; Tahakkuk Memuru, Mal veya Hesap Sorumlusu ve Tahakkuk Uzmanı

250

*Orman Genel Müdürlüğünde;

  -Mutemet (maaş mutemedi hariç)                         

  -Sayman

 

450

500

*Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğünde; Muhasebe ve Mali İşler Müdürü

300

*Vakıflar Genel Müdürlüğünde; Saymanlık Müdürü

400

*Hazine ve Maliye Bakanlığında; Muhasebe Müdürü, Saymanlık Müdürü, Mal Müdürü, Sayman (kefalet sandığı) ve bunların yardımcılarından muhasebe yetkilisi olarak görevlendirilenler ile İcra Memurları

500

*Gelir İdaresi Başkanlığında; Vergi Dairesi Müdürü, Müdür (merkez, taşra) ve bunların yardımcılarından muhasebe yetkilisi olarak görevlendirilenler ile İcra Memurları

500

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.