logo yeni

calisanlar2 copy

GÜMRÜK UZLAŞMA KOMİSYONU ÜYE ÜCRETLERİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILDI 

Aktif . Yayınlanma Ücret

gumruk kapisiBugün (15.04.2020) yayımlanan 2407 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ekinde, “Gümrük Uzlaşma Komisyonu Üyelerine Ödenecek Ücrete İlişkin Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Esaslar" yer aldı.

Yapılan değişiklikle, Ticaret Bakanlığında görev yapan Bakan Yardımcısı ile Rehberlik ve Teftiş Başkanının komisyon üyeliği ücret göstergeleri belirlenmiş oldu. 

“Gümrük Uzlaşma Komisyonu Üyelerine Ödenecek Ücrete İlişkin Esaslar”da; uzlaşma komisyonlarda görev alacak üyelere hangi gösterge esas alınarak ücret ödeneceği ile bu ödemenin nasıl yapılacağı hususlarına ilişkin belirlemeler yer alıyor.

Yapılan değişikliğe göre, Ticaret Bakanlığında görev yapan Bakan Yardımcısı ile Rehberlik ve Teftiş Başkanına, ayda en az bir komisyon toplantısına katılmaları şartıyla;  15000 gösterge rakamının memur maaş katsayısı ile çarpılması sonucu bulunacak tutarda ödeme yapılacak.

Yapılan değişiklik sonrası, Gümrük Uzlaşma Komisyonu Üyelerine ödenecek ücrete ilişkin belirleme ve 2020 yılının ilk altı ayındaki brüt ücret miktarı şöyle oldu:

“Ücretin belirlenmesi

MADDE 3– (1)4458 sayılı Gümrük Kanununun 244 üncü maddesinin uygulanmasında, ekli cetvelin;

a)Birinci ve ikinci satırlarında belirtilen personele, her ay için bir defaya mahsus olmak üzere ve asgari bir toplantıya katılmaları şartıyla, karşılarında belirtilen göstergelerin memur maaş katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak brüt tutar üzerinden hesaplanacak miktarda ücret ödenir.

b)Üçüncü ve dördüncü satırlarında belirtilen personele, her toplantı için karşılarında belirtilen göstergelerin memur maaş katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak brüt tutar üzerinden hesaplanacak miktarda ücret ödenir. Bu kapsamda bir ayda ödenecek ücret, en fazla beş toplantı gününe isabet eden tutarı geçemez.

(2)Gümrük ve dış ticaret bölge müdür yardımcısının, gümrük ve dış ticaret bölge müdürü adına komisyona başkanlık yaptığı durumlarda, toplantı başına ayrıca ücret tahakkuk ettirilmez.”

Sıra

Unvan

Gösterge

 Ödenecek Ücret

Açıklama

1

-Bakan Yardımcısı

-Genel Müdür

-Rehberlik ve Teftiş Başkanı

15.000

 (Aylık) 2.191 TL

Ayda en az bir toplantıya katılmaları şartıyla ödeme yapılır.

2

-Genel Müdür Yardımcısı

-Daire Başkanı

-Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü

13.000

(Aylık) 1.899 TL 

Ayda en az bir toplantıya katılmaları şartıyla ödeme yapılır.

3

-Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdür Yardımcısı

-Gümrük Müdürü

-Şube Müdürü

2.000

(Her toplantı için) 292 TL

(Aylık en çok) 1.460 TL  

En fazla 5 toplantı için ödeme yapılır.

4

-Gümrük Müdür Yardımcısı

-Şef

-Muayene Memuru

1.500

(Her toplantı için) 219 TL

(Aylık en çok) 1.095 TL

En fazla 5 toplantı için ödeme yapılır.

Bugün yayımlanan Karar metni için tıklayınız …

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.