logo yeni

calisanlar2 copy

BAKAN MÜŞAVİRLERİ NASIL ATANIYOR VE NE KADAR MAAŞ ALIYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

burokrat 2Her bakanlıkta sayısı 15’i geçmemek üzere “Bakan Müşaviri” istihdam edilebiliyor.

Bakan Müşaviri kadrosuna atamada; herhangi bir eğitim şartı, kamu ya da özel sektörde hizmet süresi şartı, KPSS’ye girmiş olma veya başka bir sınav şartı aranmazken, ilgili Bakan memur olabilmek için gerekli genel şartlara sahip olanlardan istediği kişiyi Bakan Müşaviri kadrosuna atayabilyor.

Bakan müşavirlerinin görev süresi

Bakan müşaviri olarak atananlar, ilgili bakanın görev süresiyle sınırlı olarak görev yapmakta ve bakanın görevi sona erdiğinde, bakan müşavirinin görevi de sona ermektedir. Ancak,  bakanın görev süresi dolmadan da Bakan Müşaviri görevden alınabilir.

Bakan Müşaviri kadrosuna atanmış olmak, kamu kurum ve kuruluşlarındaki diğer herhangi bir kadro, pozisyon ve göreve atanma veya kamuda herhangi bir statüde çalışma açısından kazanılmış hak teşkil etmezken, bu kadroya açıktan atananların görevi sona erdiğinde veya görevden alındıklarında memuriyetle ilişikleri de kesilmektedir.

Kamu görevlileri bakan müşaviri olarak atanmışlarsa, görevleri sona erdiğinde veya görevden alındıklarında 1 ay içinde (yönetici kadro, pozisyon ve görevleri hariç olmak üzere) önceki kadro veya pozisyonlarına atanırlar.

Bakan müşavirlerinin özlük hakları

Bakan müşaviri kadrolarına atamada; açıktan atama, terfi mahiyetinde kurum içi/kurumlar arası naklen atama veya görevden alınanların atanması yolları kullanılabilmektedir.

Maaşları “ücret ve tazminat göstergesi” esas alınarak ödenen Bakan Müşavirlerinin kadro derecesi 1 ve ek göstergeleri de 3600’dür. Ancak, ek göstergesi daha yüksek olan görevlerde bulunduktan sonra Bakan Müşaviri kadrosuna atanmış olanlar hakkında eski görevlerinden dolayı daha yüksek ek gösterge uygulanması mümkün olabilmektedir.

Bakan Müşaviri kadrosunda olanların aylık net ücretleri konusunda bilgi vermesi bakımından; başka hizmeti olmayıp göreve yeni başlayan Bakan Müşaviri ile hizmet süresi 25 yıl ve daha fazla olup daha önceki görevinden dolayı daha yüksek bazı ek göstergelerden yararlanan Bakan Müşavirlerinin aylık net maaşlarının 2020 yılının Şubat ayı itibariyle ne kadar olduğu konusunda memurunyeri.com olarak hazırladığımız Tabloya aşağıda yer verilmiştir. 

Tablodaki aylık net maaş tutarları, bekar (veya eşi çalışan) ve çocuksuz personele göre hesaplanmıştır. Eş ve çocuk durumuna göre Tabloda belirtilen aylık net maaş miktarına eklenecek tutarlar için tıklayınız…

Bakanlık Müşaviri net maaşı (2020 yılının ilk yarısında)

Derece Kademe

Hizmet Yılı

Ek Gösterge

Net Maaş*

1/1

0

3600

10.827 TL

1/4

25 yıl ve üstü

3600

10.835 TL

1/4

25 yıl ve üstü

4800

10.774 TL

1/4

25 yıl ve üstü

5300

10.764 TL

1/4

25 yıl ve üstü

6400

10.685 TL

1/4

25 yıl ve üstü

7000

10.673 TL

1/4

25 yıl ve üstü

7600

10.624 TL

1/4

25 yıl ve üstü

8000

10.616 TL

*Aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından, bekar (ya da eşi çalışan) ve çocuksuz personele göre değerlendirme yapılmıştır.

*Yabancı dil tazminatı ile bireysel emeklilik sigortası primi dikkate alınmamıştır.

*Gelir vergisi oranı %15 olarak uygulanmıştır.

*Hizmet süresi “0” olanların, 14.10.2008 tarihinden sonra işe girmiş oldukları varsayılarak, sosyal güvenlik kesintileri ilgili mevzuat çerçevesinde hesaplanmıştır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.