logo yeni

calisanlar2 copy

ŞEF MAAŞI KURUMLARA GÖRE DEĞİŞİYOR

Aktif . Yayınlanma Ücret

Kamu kurumlarında “Şef” unvanıyla görev yapan personelin tamamı aynı ücreti almamaktadır. Bu durum, söz konusu unvan için zam ve tazminat miktarlarının kurumlar itibariyle farklı belirlenmiş olmasından kaynaklanmaktadır. 

Öte yandan, 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile tüm kurumların “şef” unvanlı personeli için aynı miktarda ek ödeme yapılması sağlanmışsa da, bazı kurumların personeline yaptırdığı fazla çalışmalar karşılığında ödenen ücretler ile ek ödemeleri döner sermayeden karşılananlara önceden ödenen ve düzenleme ile sabit tutulan miktarların belirlenen ek ödemelerden fazla olması gibi nedenlerle, aylık ücret tutarları arasında farklılıklar olabilmektedir.

Ancak, diğer unsurlar bir tarafa bırakılacak olsa bile, sadece zam ve tazminatlardan dkaynaklanan ücret farklılığının eşit işe eşit ücret prensibine aykırı olduğu düşünülmektedir. Sadece kurumun farklı olmasının ücretlerin farklılaştırılmasını gerektirmeyeceği, kariyer uzmanlara ilişkin yapılan ve kurum farkı gözetilmeksizin ücret eşitlemesine gidilen düzenlemeye benzer bir düzenlemenin, haklarında kurumlara göre farklı ücret uygulamaları söz konusu olan unvanlar için de yapılması beklenmektedir.

“Şef” unvanlı personelin bazı kurumlarda almakta olduğu ücretler ile emekli olmaları halinde alacakları emekli ikramiyesi ve emekli aylığına ilişkin örnek karşılaştırmalar:

 

KURUMU

AYLIK

DERECE/

KADEME

KADRO

DERECESİ

KIDEM

YILI

AYLIK NET

ÜCRET

EMEKLİ

AYLIĞI

EMEKLİ

İKRAMİYESİ

-HER DERECE YARGI ORGANLARI

-SEÇİM KURULLARI

1/4

3

25

2.455

1.300

43.366

-BAŞBAKANLIK

1/4

3

25

2.130

1.300

43.366

-MALİYE BAKANLIĞI

-DEVLET PERSONEL BAŞKANLIĞI

-HAZİNE MÜSTEŞARLIĞI,

-VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

-ÖZELLEŞTİRME İDARESİ BAŞKANLIĞI

-TOPLU KONUT İDARESİ BAŞKANLIĞI

-SAVUNMA SANAYİİ MÜSTEŞARLIĞI

1/4

3

25

2.111

1.300

43.366

-ADALET BAKANLIĞI

1/4

3

25

2.114

1.300

43.366

-İÇİŞLERİ BAKANLIĞI

-KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI

-ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI

1/4

3

25

2.105

1.300

43.366

NOT: Örnek hesaplamalar 2012 yılı ikinci 6 aylık dönemi belirlemelerine göre yapılmış, gelir vergisi dilimi %15 alınmış, aile ve çocuk yardımı ile yabancı dil tazminatı, fazla çalışma karşılığı ödenen ücretler ve döner sermaye ödemeleri hesaplamaya dahil edilmemiştir.

logokucuk 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.