logo yeni

calisanlar2 copy

2019 YILI TEMMUZ AYI MAAŞ MİKTARLARI NE ZAMAN KESİNLEŞECEK?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas7Devlet memurlarının 15 Temmuz 2019 tarihinde ne kadar maaş alacakları henüz kesinlik kazanmadı.

2019 yılı Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla, Devlet memurlarının 15 Temmuz 2019 tarihinde alacağı zamlı net maaş miktarları da netlik kazanacak.

Kamu görevlilerinin aylık ücretlerine, 2019 yılının ikinci yarısı için %5 oranında genel maaş zammı yapılacak ve 2019 yılı ilk altı aylık dönemi enflasyon oranının %4’ten fazla çıkması halinde aradaki fark da maaş zammı oranına eklenecek.

Öte yandan, Temmuz maaş zammı oranı ne kadar olursa olsun, yararlanılan asgari geçim indirimi tutarları değişmeyecek.

Enflasyon rakamları memur maaşını etkileyecek

Toplu Sözleşme hükümlerine göre; kamu görevlilerinin maaşlarına 2019 yılının ilk yarısı için yapılan %4 oranındaki maaş zammının, yılın aynı dönemine (1 Ocak-30 Haziran) ilişkin enflasyon oranının altında kalması durumunda, aradaki fark 1 Temmuz 2019 tarihinden geçerli olarak yapılacak olan %5 oranındaki maaş zammına eklenecek.

Buna göre, memurların ücretlerine Temmuz ayında enflasyon farkı artışı yapılabilmesi için, 2019 yılı ilk altı ayı sonunda enflasyonun %4’ten fazla olması gerekiyor.

2019 yılının ilk altı aylık dönemine ilişkin enflasyon rakamlarının nasıl çıkacağı, 3 Temmuz Çarşamba günü TÜİK tarafından yapılacak açıklamayla öğrenilecek.

Öte yandan, 2019 yılının ilk yarısının 5 aylık dönemine bakıldığında, kamı görevlilerinin ücretlerine enflasyon farkı artışı yapılması kesin gibi görünürken, bu zammın %1 ila %1,5 aralığında olması bekleniyor.

6 aylık enflasyon oranının %5 - %6 aralığında çıkması durumunda (5 aylık enflasyon oranı %4,99 olarak gerçekleşmiş bulunuyor), kamu görevlilerinin ücretlerindeki toplam artış oranı da %6 - %7 aralığında olacak.

Buna göre, kamu görevlilerinin 15 Temmuz 2019 tarihinde alacakları zamlı maaş miktarının kesin olarak bilinebilmesi için 3 Temmuz 2019 Çarşamba gününü beklemek gerekecek.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.