logo yeni

calisanlar2 copy

ASGARİ ÜCRET MARATONU BAŞLADI

Aktif . Yayınlanma Ücret

2013 yılında geçerli olması beklenen asgari ücretin tespiti için Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantı maratonuna başladı.

Faruk Çelik başkanlığında toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda işçi kesimi Türk-İş tatarfından, işveren kesimi ise TİSK tarafından temsil ediliyor. 15 kişilik Komisyon, 5 işçi, 5 işveren, 5'de devlet temsilcisinden oluşuyor. Başkanlığı ise Bakan Çelik’in tespit ettiği bir isim tarafından yürütülecek Komisyon en az 10 üyenin katılımı ile toplanıyor ve oy çokluğu ile karar veriyor. 

Komisyon toplantılarının açılışı vesilesiyle konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, hükümetin geçen yıl diğer çalışanları enflasyona ezdirmedikleri gibi asgari ücret çalışanlarını da ezdirmediklerini belirterek, çalışanların geçim şartları, dünyanın ve Türkiye'nin ekonomik durumu gibi hususlarla asgari ücretin belirlenmesini temenni etti.

Asgari ücret, halen 16 yaşından büyük bekar bir işçi için brüt 940,50, net 739,79 lira olarak uygulanıyor. Asgari ücretin işverene toplam maliyeti 16 yaşından büyük işçiler için bin 95,68 lira, 16 yaşından küçük işçiler için 938,41 lira, kapıcılar içinse bin 95,68 lirayı buluyor.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.