logo yeni

calisanlar2 copy

MEMUR VE EMEKLİLERİN EN DÜŞÜK MAAŞ MİKTARI NE KADAR OLDU?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maasDevlet memuru ve emeklilerinin maaşlarına 1 Ocak 2019 tarihinden geçerli olarak artış yapıldı.

Yapılan maaş artışları neticesinde, 2019 yılının ilk yarısında en düşük memur maaşı 3.076 TL’ye çıkarken, en düşük emekli maaşı da 2.379 TL oldu.

En düşük Devlet memuru maaşı

Yardımcı Hizmetler Sınıfı kapsamındaki bir kadroda 14/2’den göreve yeni başlayan ilköğretim(ortaokul) mezunu, bekar (ya da evli olup eşi çalışan) ve aile yardımına müstahak çocuğu bulunmayan memur, aylık ödemeler bakımından en düşük memur sayılıyor. Bu memura ödenen maaş da en düşük memur maaşı oluyor.

En düşük emekli maaşı

5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununa tabi memur emeklilerine bağlanacak emekli aylığı veya adi malullük aylığı ya da vazife malullüğü aylığının alt sınırı, 14/2’nin gösterge rakamı ile 30 fiili hizmet yılı esas alınarak hesaplanıyor. Bu şekilde bulunan tutar ise en düşük emekli maaşı sayılıyor.

Memur ve emekli maaşının en düşük miktarları

Maaş

Temmuz 2018

Ocak 2019

Artış Miktarı

En Düşük Memur Maaşı*

2.757 TL

3.076 TL

319 TL

En Düşük Emekli Maaşı

2.149 TL

2.379 TL

230 TL

alışan memur için gelir vergisi oranı %15 olarak uygulanmış ve bireysel emeklilik sitemine dahil olmadıkları varsayılmıştır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.