logo yeni

calisanlar2 copy

MAHALLİ İDARELERDE HANGİ MEMURLARA İKRAMİYE ÖDENİYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas5Belediyelerde ve il özel idarelerinde görev yapan Devlet memurlarına, diğer kurumlarda görev yapan emsallerinin yararlanamadığı ikramiye ve sosyal denge tazminatı ödemesi de yapılabilmektedir.

Bu yazımızda, mahalli idareler personeline yapılan ikramiye ödemesinden söz edilecek olup, sosyal denge tazminatı ödemesine ise değinilmeyecektir.

Mahalli idarelerde görevli Devlet memurlarına ikramiye ödemelerinde, personel sayısı ve ikramiye adedine ilişkin sınırlama bulunması ve ayrıca ilgili encümen takdirinin olması; bazı memurlara yılda iki kere ikramiye ödenmesi bazılarına ise hiç ödenmemesi ve ikramiye ödenecek personelin belirlenmesinde kayırmacılığın olması gibi durumların da ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

İkramiye ödenecek personel sayısı

Mahalli idarelerde (il özel idarelerinde, büyükşehir belediyelerinde ve diğer belediyelerde) ilgili mahalli idarenin toplam memur sayısının başarı durumlarına göre %10’una, yılda en çok iki defa ikramiye ödenebiliyor.

İkramiyenin her defasında farklı personele ödenmesi halinde, ilgili mahalli idarenin toplam memurlarının %20’sine yılda bir defa ikramiye ödenmiş oluyor.

Ancak, ikramiyenin aynı personele ödenmesi durumunda ise, ilgili mahalli idarenin toplam personelinin %10’u yılda iki defa ikramiye alabiliyor.

İkramiye ödemesine ilişkin bazı hususlar

Mahalli idareler personeline;

-İlgili mahalli idareler encümeninin (belediye encümeni, il encümeni) kararıyla, bir takvim yılında en çok 2 defa ikramiye ödenmektedir.

-Personelin başarı durumuna göre ikramiye ödenmektedir. Ancak, mahalli idarelerin tamamında objektif kriterlere dayalı başarı değerlendirmesine göre ödeme yapıldığı söylenemez.

-Personelin fiilen çalıştığı süreyle (hastalık ve yıllık izinleri dahil) orantılı olarak ikramiye ödenmektedir.

İkramiyenin miktarı

Mahalli idareler personeline ödenen her ikramiyenin brüt miktarı en çok;

**Büyükşehir belediyelerinde, 36000 gösterge rakamının,

**Diğer belediyelerde, 25000 gösterge rakamının,

**İl özel idarelerinde, 25000 gösterge rakamının,

İlgili dönemde geçerli aylık maaş katsayısı ile çarpımı sonucu bulunan tutar kadar olabilmektedir. Bu ödemeden, bulunulan gelir vergisi dilimi oranında gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi yapılmaktadır.

(NOT: 2018 yılının ikinci yarısında geçerli olan aylık katsayısına göre, %15 gelir vergisi diliminde her defasında ödenen ikramiyenin net miktarı; büyükşehir belediyelerinde 3.577 TL, diğer belediyelerde ve il özel idarelerinde ise 2.484 TL tutarında oldu.)

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.