logo yeni

calisanlar2 copy

MÜHENDİS KADROSUNA VEKÂLET EDENE NE KADAR ÖDEME YAPILIR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

muhendis 2Devlet memuriyetine ilişkin kadrolardan boş olan veya çeşitli sebeplerle geçici olarak boşalmış olanlara, gerekli şartları taşıyanlar arasından vekâleten atama yapılabiliyor.

Vekâlet görevini yürütecek olanlara yapılacak ödemenin miktarı; vekâletin türüne, vekâlet edilen göreve, vekâlet edenin statüsüne, vekâlet edenin unvanına ve kadrosuna göre değişiyor.

Bu yazımızda sadece, kurumlarda boş bulunan Mühendis unvanlı kadroya, aynı kurumdaki bazı kadrolarda görev yapan Mühendislik fakültesi mezunu memurların vekâleten atanması halinde, bu memurlara yapılacak aylık ödemeden söz edilecektir.

Mühendis kadrosuna (boş kadro) vekâleten atananlara yapılacak ödemeler

Mühendislik fakültelerinden mezun olmakla birlikte, Mühendis kadrosu dışındaki kadrolarda görev yapan Devlet memurlarının, boş durumdaki Mühendis kadrolarına vekâlet atanması mümkün olabilmektedir.

Kurumları içinde, boş Mühendis kadrosuna usulüne uygun şekilde atanan diğer kadrolardaki memurlara, vekâlet görevinden dolayı ilave ödeme yapılır.

Boş durumda olan 1.derece Mühendis kadrosuna, aynı kurumdan usulüne göre vekâleten atanan mühendislik fakültesi mezunu Devlet memurlarına;

   **Vekâlet aylığı: Vekâlet görevinin 3 aydan fazla devam eden süresi için, Mühendisin 1/1 aylığının [(gösterge + ek gösterge) X aylık katsayısı) üçte biri vekâlet aylığı olarak ödenir.

   **Ek ödeme farkı: Asıl görevlerinde yararlanabildikleri ek ödeme oranının 1.derece Mühendis kadrosu için belirlenmiş ek ödeme oranından düşük olması durumunda, ek ödeme tutarları aradaki fark ödenir.

   **Zam ve tazminat farkı: Asıl görevlerinde yararlanabildikleri zam ve tazminat miktarları toplamının 1.derece Mühendis kadrosu için geçerli olan zam ve tazminat miktarı toplamından düşük olması durumunda, aradaki fark ödenir.

Mühendis kadrosuna vekâleten atanmaları halinde bazı memurların alacağı ilave ücret

1.derece Mühendis kadrosuna vekâleten atanan bazı unvanlardaki Devlet memurlarına bu vekâlet görevi nedeniyle yapılacak aylık ödemenin ne kadar olacağı aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

Hesaplamada, 2018 yılının ikinci yarısında geçerli olan katsayılar ve %15 gelir vergisi kullanılmıştır.

Mühendis kadrosuna (boş) kurum içinden vekâlet edenlere yapılacak aylık ödeme

Vekâlet Edenin

Asıl Unvanı

Vekâlet Edilen

Kadronun

Derecesi

Vekâlet Aylığı

(3 Aydan Sonra)

Ek

Ödeme

Zam ve

Tazminat*

Aylık Net

Ödeme

Memur

1

163 TL

445 TL

1.234 TL

1842 TL

VHKİ

1

163 TL

445 TL

1.168 TL

1776 TL

Şef

1

163 TL

389 TL

1.000 TL

1552 TL

Öğretmen

1

163 TL

945 TL

438 TL

1546 TL

Teknisyen

1

163 TL

445 TL

0 TL

608 TL

Tekniker

1

163 TL

445 TL

0 TL

608 TL

İstatistikçi

1

163 TL

334 TL

0 TL

497 TL

Müdür Yardımcısı

1

163 TL

0 TL

389 TL

552 TL

*Vekaleten atananların kazanılmış hak aylığı bakımından 1. veya 2.derecelerde oldukları varsayılmıştır.

*Çalışılan bölge ve kurumdan kayaklı zam ve tazminat farklılıkları ve ek ders ücreti gibi ödemeler dikkate alınmamıştır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.