logo yeni

calisanlar2 copy

İMAM VE MÜEZZİNLER 2019’DA NE KADAR FAZLA ÇALIŞMA ÜCRETİ ALABİLECEK?

Aktif . Yayınlanma Ücret

imam2Cami ve mescitlerde görev yapan imam-hatip ve müezzin-kayyımlara, dini ve milli bayram günleri ile genel tatil günlerinde fiilen yaptıkları çalışmalar karşılığında fazla çalışma ücreti ödeniyor.

İmam-hatip ve müezzin-kayyımlara; dini bayram, milli bayram ve genel tatil günlerindeki çalışmalarının her günü için fazla çalışma ücretinin 32 katı tutarında fazla çalışma ücreti ödenebiliyor.

İlgili düzenleme

4.Dönem Toplu Sözleşmede yer alan hükümlere göre, cami ve mescitlerde görev yapan imam-hatip ve müezzin-kayyımlara; dini bayram, ulusal bayram ve resmi tatil günlerinde fiilen çalıştıkları her gün için yılı merkezi yönetim bütçe kanununda belirlenen fazla çalışma saat ücretinin 4 katının 8 saate tekabül eden tutarı kadar fazla çalışma ücreti ödenmektedir.

Dini bayramlar ile Cumhuriyet Bayramının arifesinde yarım gün olan tatil günlerindeki fazla çalışmalar için ise 4 saate tekabül eden tutarda fazla çalışma ücreti ödenmesi gerektiğini değerlendirmekteyiz.

2019 yılında imam-hatip ve müezzin-kayyımların fazla çalışma ücreti

2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifinde 2019 yılında fazla çalışama karşılığı ücretin saat başı 2,13 TL olması öngörülüyor. Fazla çalışma ücretinden sadece damga vergisi kesiliyor.

Öte yandan, dini ve milli bayram günleri ile diğer resmi tatil günlerinin hangileri olduğu ve süreleri 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunla belirlenmiş olup, bu günlerde cami ve mescitlerde fiilen görev yapan imam-hatip ve müezzin-kayyımlar toplu sözleşme hükümleri gereği fazla çalışma ücreti alabiliyor.

Bütçe Kanunu Teklifinde öngörülen fazla çalışma ücreti tutarının mevcut haliyle kabul edilmesi durumunda, cami ve mescitlerde görev yapan imam-hatip ve müezzin-kayyımların, fiilen çalışmaları halinde 2019 yılında fazla çalışma ücreti alabilecekleri günler ile alabilecekleri ücretin günlük net miktarı şöyle olacak.

Tarih

Tatil sebebi

Fazla çalışma ücreti (günlük net)

1 Ocak Salı

Yılbaşı

67,64 TL

23 Nisan Salı

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

67,64 TL

1 Mayıs Çarşamba

Emek ve Dayanışma Günü

67,64 TL

19 Mayıs Pazar

Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

67,64 TL

3 Haziran Pazartesi öğlen sonrası

Ramazan Bayramı

33,82 TL

4 Haziran Salı

Ramazan Bayramı

67,64 TL

5 Haziran Çarşamba

Ramazan Bayramı

67,64 TL

6 Haziran Perşembe

Ramazan Bayramı

67,64 TL

15 Temmuz Pazartesi

Demokrasi ve Milli Birlik Günü

67,64 TL

30 Ağustos Cuma

Zafer Bayramı

67,64 TL

10Ağustos Cumartesi öğlen sonrası

Kurban Bayramı

33,82 TL

11 Ağustos Pazar

Kurban Bayramı

67,64 TL

12 Ağustos Pazartesi

Kurban Bayramı

67,64 TL

13 Ağustos Salı

Kurban Bayramı

67,64 TL

14 Ağustos Çarşamba

Kurban Bayramı

67,64 TL

28 Ekim Pazartesi öğlen sonrası

Cumhuriyet Bayramı

33,82 TL

29 Ekim Salı

Cumhuriyet Bayramı

67,64 TL

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.