logo yeni

calisanlar2 copy

UZMAN YARDIMCILIĞINDAN UZMANLIĞA GEÇİŞTE MAAŞ ARTIŞI NE KADAR OLUYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

personel4Kamu kurum ve kuruluşlarında özel yarışma sınavı sonucuna göre çeşitli unvanlardaki “Uzman Yardımcısı” kadrolarında görev alanlar, yeterlik sınavı neticesinde ilgili “Uzman” kadrolarına atandıklarında, aylık maaşları da artmaktadır.

Mesleğe özel bir yarışma sınavıyla alınıp belli bir yetiştirme süresi sonunda yeterli sınavına tabi tutulmak suretiyle ilgili kadrolara atanan ve kariyer meslek personeli olarak da bilinen Devlet memurlarının bulundukları “Uzman Yardımcısı”  ve “Uzman” kadrolarının unvanları kurumlara ve görevlerine göre farklılık göstermektedir.

Öte yandan, söz konusu “Uzman Yardımcısı”  ve “Uzman” kadrolarında görev yapanların aylık maaşları, bazılarına 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümleri esas alınarak ve bazılarına ise 375 sayılı KHK kapsamında ücret ve tazminat göstergeleri esas alınarak ödenmektedir.

Ayrıca, yeterlik sınavı sonucunda ilgili Uzman Yardımcısı kadrosundan Uzman kadrosuna atananların aylık maaşları artarken aynı zamanda haklarında ilave 1 derece yükselmesi de uygulanmaktadır.

Bunların yanı sıra, Uzman Yardımcısı kadrosundan Uzman kadrosuna atanmanın aylık net maaşta yarattığı artışın miktarı, ilgililerin bulunduğu kariyer mesleğin unvanına göre değişebilmektedir.

Aşağıdaki tabloda, kariyer meslek personeli olarak görev yapılan unvanlarda, Uzman Yardımcılığından Uzmanlığa geçişte aylık net maaşın ne kadar artacağı bilgisi yer almaktadır.

Tabloda yer alan maaş farkları hesaplanırken, 2018 yılının ikinci yarısında geçerli olan veriler ve %15 oranında gelir vergisi uygulanmıştır. Ayrıca, ilgili personelin memuriyete 9/1’den başlamış olduğu ve Devlet memurlarına 15 Ocak 2016 tarihi itibariyle verilmiş olan ilave 1 dereceden de Uzman Yardımcılığı döneminde yararlandıkları varsayılmıştır.

Uzman Yardımcılığından Uzmanlığa geçmenin net maaşa etkisi

Unvan

D/K

Kıdem Yılı

“Uzman” olunca net maaştaki artış

Mali Hizmetler Uzmanı

(merkez sayılmayan)

Uzman Yardımcısı

8/3

2

460 TL

Uzman

6/1

3

İl İstihdam Uzmanı

Uzman Yardımcısı

8/3

2

460 TL

Uzman

6/1

3

İl Planlama Uzmanı

Uzman Yardımcısı

8/3

2

465 TL

Uzman

6/1

3

İl Göç Uzmanı

Uzman Yardımcısı

8/3

2

465 TL

Uzman

6/1

3

Gelir Uzmanı

Uzman Yardımcısı

8/3

2

472 TL

Uzman

6/1

3

Defterdarlık Uzmanı

Uzman Yardımcısı

8/3

2

476 TL

Uzman

6/1

3

Mali Hizmetler Uzmanı

(merkez personeli sayılan)

Uzman Yardımcısı

8/3

2

857 TL

Uzman

6/1

3

Diğer Kariyer Uzmanlar

(merkez personeli sayılan)

Uzman Yardımcısı

8/3

2

961 TL

Uzman

6/1

3

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.