logo yeni

calisanlar2 copy

ZABITA MEMURU OLARAK İŞE GİRENLER NE KADAR MAAŞ ALIYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

zabitaBelediyelerin zabıta birimlerinde, çeşitli öğrenim seviyelerinden mezun adaylar arasından KPSS sonucuna göre yapılan sınavlar neticesinde Zabıta Memuru kadro unvanlı Devlet memurları da istihdam edilebilmektedir.

Belediyeler; beldede esenlik, huzur, sağlık ve düzenin sağlanmasıyla görevli olup bu amaçla, belediye meclisi tarafından alınan ve belediye zabıtası tarafından yerine getirilmesi gereken emir ve yasaklarla bunlara uymayanlar hakkında mevzuatta öngörülen ceza ve diğer yaptırımları uygulamak üzere Zabıta Teşkilatı bulundurmaktadırlar.          

Bu teşkilatlarda; Zabıta Daire Başkanı, Zabıta Müdürü, Zabıta Şube Müdürü, Zabıta Amiri, Zabıta Komiseri, Zabıta Memuru kadro unvanlarında zabıta personeli görev alabilmektedir. Zabıta teşkilatlarına Zabıta Memuru olarak girmek ise, belediyeler tarafından açılan ve KPSS puanı esas alınarak yapılan sınav sonucuna göre olmaktadır.

Zabıta Memuru kadrolarına; lise ve lise dengi okul, önlisans ve lisans mezunu adaylar arasından atama yapılabilmektedir.

Zabıta Memurlarının özlük hakları

**Zabıta memurlarının aylık maaşları, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre ödenmektedir.

**Zabıta memurları, her yıl bütçe kanunu ile belirlenen tutarda aylık maktu çalışma ücreti almaktadırlar. Aylık maktu çalışma ücretinin miktarı, görev yapılan şehir ve şehrin nüfusuna göre değişebilmektedir. Maktu fazla çalışma ücretinin miktarı ve ayrıntılar için tıklayınız …

**Bazı belediyelerde personele her ay Sosyal Denge Tazminatı ödenebildiğinden, bu belediyelerde görev yapan zabıta memurları da her ay sosyal denge tazminatı alabilmektedirler. Sosyal denge tazminatının aylık net miktarı 2018 yılının ikinci yarısında en çok 944 TL olabilmektedir.  Ayrıntılar için tıklayınız …

**Belediye encümenlerinin kararıyla, belediye personelinden bazılarına yılda en çok iki defa olmak üzere ikramiye ödenebildiğinde, zabıta memurlarından bazılarının bu ödemeden yararlanması da mümkün olabiliyor. İkramiyenin bir defada alınabilecek miktarı büyükşehir belediyelerinde net 3.577 TL, diğer belediyelerde ise 2.484 TL olabilmektedir.  Ayrıntılar için tıklayınız …

Göreve yeni başlayan “Zabıta Memuru” maaşı

Zabıta Memuru unvanlı kadrolarda göreve yeni başlayacak olanların farklı eğitim seviyelerinde maaşlarının ne kadar olacağı konusunda bilgi vermesi bakımından, memurunyeri.com olarak 2018 yılının ikinci yarısında geçerli olan belirlemelere göre hazırladığımız tabloya aşağıda yer verilmiştir.

Tablodaki maaş hesaplaması, eş ve çocuk nedeniyle aile yardımından ve asgari geçim indiriminden yararlanmayan personele göre yapılmıştır. Aşağıda belirtilen maaş tutarlarına, personelin eş ve çocuk durumuna göre eklenmesi gereken net miktarlar için tıklayınız …

Mezuniyet 

D/K

Aylık Net Maaş*

Lise

13/3

3.029 TL

Mesleki veya teknik lise

12/2

3.030 TL

Önlisans (2 yıllık yükseköğrenim)

10/1

3.035 TL

Lisans (teknik ve sağlık olmayan)

9/1

3.036 TL

(Maaşınızı kendiniz hesaplamak için tıklayınız …)

NOT:

*Aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından, bekar (veya eşi çalışan) ve çocuksuz personele göre değerlendirme yapılmıştır.

*Maktu fazla çalışma ücreti ile sosyal denge tazminatı ve ikramiye ödemeleri dikkate alınmamıştır.

*Toplu sözleşme ikramiyesi ödemesi, sendika aidatı kesintisi ve zorunlu bireysel emeklilik primi kesintisi dikkate alınmamıştır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.