logo yeni

calisanlar2 copy

MEMURLAR ZAMLI AİLE YARDIMINI NE ZAMANDAN GEÇERLİ ALACAK?

Aktif . Yayınlanma Ücret

aileKamu görevlilerinin aylık ücretleri 1 Temmuz 2018 tarihinden geçerli olarak %3,5 + enflasyon farkı  oranında artacak. Ancak bu artış, aylık maaş miktarını etkileyen bazı unsurlara 1 Temmuz’dan itibaren değil de 15 Temmuz itibariyle yansıyacak.

Memur maaş hesabında kullanılan katsayılarının 1 Temmuz 2018 tarihinden geçerli olarak, “%3,5 + enflasyon oranının %4’ten fazla olan kısmı” kadar artacak olması ve bu artışın da yaklaşık toplam %7 oranında (beklenen Haziran ayı enflasyonu dahil) gerçekleşecek olması,  kamu görevlilerinin aylık brüt ücretlerini de aynı oranda artıracak.

Maaş artışı nedeniyle 1-14 Temmuz dönemine ilişkin fark alacak olan memurlar, aynı dönem için aile yardımı artışı farkından yararlanamayacak.

1-14 Temmuz dönemi ilişkin aile yardımı farkı

Eş ve çocuklarından dolayı, Devlet memurlarına her ay aylıklarıyla birlikte aile yardımı ödeneği verilmektedir.

1 Temmuz maaş artışıyla (artışın %7 olacağını varsaydığımızda);

-15 Haziran 2018 tarihinde eş için 232 TL olan aile yardımı miktarı 248 TL’ye çıkacak.

-15 Haziran 2018 tarihinde çocuk için (72 aylık ve daha küçük) 54 TL olan aile yardımı miktarı 58 TL’ye çıkacak.

Memurlara 15 Haziran 2018 tarihinde ödenen maaşlarıyla birlikte aile yardımı ödeneği de verilmiş olduğundan, izleyen ayın aile yardımına ise 15 Temmuz 2018 tarihinde hak kazanılacak.

Bu nedenle, 1 Temmuzdan geçerli olarak yapılacak maaş artışı oranı, aile yardımı ödeneği miktarına 15 Temmuz 2018 tarihinden geçerli olarak yansıyacak.

Aile yardımından dolayı, memurlara 1-14 Temmuz dönemine ilişkin fark ödemesi yapılmayacak.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.