logo yeni

calisanlar2 copy

DMO PERSONELİNİN ÜCRETLERİ ALT SINIRLARDA

Aktif . Yayınlanma Ücret

Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulu’nun, bu Kuruluşta sözleşmeli statüde çalışan personelin temel ücretlerini düşük seviyelerden belirlediği iddia ediliyor.

Yüksek Planlama Kurulu, Kamu İktisadi Teşebbüsleri ve bağlı ortaklıklarında 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararname eki II Sayılı Cetvele tabi pozisyonlarda çalışan sözleşmeli personelin temel ücretlerini, sözleşmeli personelin dahil olduğu gruba ait en düşük ve en yüksek temel ücret miktarları arasında kalınması kaydıyla, görevin niteliği ve önemi, görev yerinin özelliği, personelin eğitim düzeyi ve hizmet süresi, görevde yükselme yönetmeliğine göre bir üst unvan grubuna ait ücret düzeyi gibi hususlar ile kuruluşun hiyerarşik yapısı ve mali imkanları dikkate alınarak ayarlama yapma yetkisini ilgili teşebbüs ve bağlı ortaklık yönetim kurulu bırakmıştır.

Sitemize gelen bilgilerde, Devlet Malzeme Ofisinde 399 sayılı KHK II Sayılı Cetvele tabi sözleşmeli personelin temel ücretlerinin genlikle, dahil olunan gruba ait en düşük seviyelerden belirlendiği iddiaları yer almaktadır.

Temel ücretin alt sınırdan belirlenmesinin, diğer KİT’lerde görev yapan personele göre ücretlerin düşük kalmasına ve zamanla da aradaki farkın açılmasına neden olacağı da kaçınılmazdır.

Hiçbir kurumun, kendisine tanınan yetkiyi personelinin aleyhine kullanmayacağı, tersine performans ve hizmet kalitesi artışına sebep olmak bakımından bu yetkinin personel lehine üst seviyelerde kullanılacağı düşünülmektedir.

Ancak iddiaların gerçeklik payının olması halinde ise, ücret belirleme yetkisinin Devlet Malzeme Ofisi Yönetim Kurulu tarafından kullanılmasında; mevzuatta belirtilen koşulların tüm ilgili personel için objektif değerlendirilmesi, diğer KİT’lerde yapılan uygulamalar ile kurum iç işleyişine katkı ve hizmet kalitesinin artırılması gibi unsurların da göz önünde bulundurulması beklenmektedir.

logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.